روستای سمقاور بعنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شد

روستای سمقاور بعنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شد

به گزارش لذت سفر مرکزی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: گواهی روستای ملی صنایع دستی سمقاور توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار مرکزی اعطا و این روستا بعنوان پایتخت منبت ایران ثبت گردید.


مصطفی مرزبان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به برگزاری آیین ثبت ملی روستای سمقاور شهرستان کمیجان بعنوان پایتخت مبنت ایران که امروز با حضور مونسان وزیر میراث فرهنگی و آقازاده استاندار مرکزی برگزار شد، بیان کرد: امروز ۲۲ دی ۹۹ در مراسمی، گواهینامه روستای ملی صنایع دستی سمقاور بعنوان نخستین روستای استان مرکزی در حوزه صنایع دستی توسط وزیر میراث فرهنگ به استاندار اعطا شد.
وی با اعلان اینکه این مراسم با حضور برخی از استانداران و برخی از نمایندگان مجلس و تعدادی از مدیران کل ستادی و استانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد، اظهار داشت: ثبت ملی منبت سمقاور با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد که این اقدام سبب همبستگی ملی و منطقه ای می شود.
مرزبان بیان کرد: روستای سمقاور در شهرستان کمیجان دارای ۸۰ کارگاه و ۳۵۰ هنرمند فعال در رشته منبت چوب است و ۹۰ درصد مردم این روستا غیر از کشاورزی به تولید آثار صنایع دستی مشغول هستند و از خاصیت های این روستا مهاجرت معکوس از شهرهای اطراف به این منطقه است.
وی با اعلان اینکه طرح های بومی اصیل منطقه و استفاده از مواد اولیه بومی منطقه، مراکز آموزشی، جمعیت روستا، وجود آثار تاریخی فرهنگی منطقه، خانه های بوم گردی و... از شرایط ثبت ملی روستاهاست، اضافه کرد: کمیجان با داشتن تمامی این توانایی ها و وجود روستای هدف گردشگری وفس در این منطقه، ثبت ملی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی افزود: بازارچه دائمی صنایع دستی با همکاری فرمانداری و شهرداری کمیجان راه اندازی شده و در دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید. با راه اندازی این بازارچه دائمی صنایع دستی و شهرک مبل در جوار این روستا، امکان عرضه صنایع دستی به صورت مستقیم برای خریداران مهیا می شود.
وی با تاکید براینکه ثبت ملی، فرصتی برای توجه بیشتر به توسعه صنایع دستی است و این اقدام گام بلندی در امتداد افزایش تولید صنایع دستی در استان و کشور شمرده می شود، اظهار داشت: سمقاور بعنوان روستای کارآفرینان، نقش مهمی در تولید وسایل چوبی، مبل و منبت کاری دارد و پس از ثبت ملی شدن این روستا تلاش ها برای ثبت جهانی شدن آن ادامه خواهد داشت چونکه با نگاه ملی و جهانی به هنر منبت، در کنار ایجاد فرصت های شغلی می توان ارزآوری فراوانی را برای کشور به ارمغان آورد.
منبع:

1399/10/22
17:26:45
0.0 / 5
1330
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر