آمادگی ایران برای مرمت كسرا و رتبه دار شدن روستاهای گردشگری

آمادگی ایران برای مرمت كسرا و رتبه دار شدن روستاهای گردشگری

به گزارش لذت سفر رسانه های عراقی هفته گذشته بار دیگر از ریخته شدن بخشی از طاق کسرا خبر دادند که به دنبال آن ایران آمادگی خویش را برای مرمت این بنای تاریخی اعلام نمود. انجام کارهایی برای جذب توریست برای رتبه دار شدن روستاهای کشور همچون خبری های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد که در ادامه مرور می شوند.به گزارش روز جمعه خبرنگار فرهنگی، حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون حوزه های فرهنگی به حساب می آید که طی هفته گذشته روزهای پر خبری را به مانند دیگر حوزه های فرهنگی و هنری سپری نمود که به شاخص برخی خبرها و گزارشهای این حوزه پرداخت و مرور می نماییم.
پیگیری صحت فرو ریختن بخشی از طاق کسرا
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی اظهار داشت: کارشناسان میراث فرهنگی در حال پیگیری صحت فرو ریختن بخشی از طاق کسرا هستند، بعد از اعلام نتایج بررسی ها و در صورت تخصیص اعتبارات از جانب سازمان برنامه و بودجه و موافقت دولت، کارشناسان مرمت ایران برای مرمت این طاق باستانی به عراق اعزام می شوند.
علی اصغر مونسان، ضمن اشاره به قرار گرفتن طاق کسرا در کشور عراق اظهار داشت: این بنای تاریخی همواره برای ما از اهمیت زیادی برخوردار بوده است و حتما پیگیری می نماییم که کاری برای احیا و مرمت طاق کسرا انجام دهیم و پیش از این هم همواره از همتایانم خواستم حفاظت این ابنیه تاریخی را جدی بگیرند و توجه بیشتر کنند چون این اثر تاریخی محدود به یک کشور نیست و به تاریخ دنیا و بشریت متعلق می باشد.
وی اضافه کرد: البته کشور عراق به علت مشکلات ناشی از جنگ کمتر توانسته در حوزه میراث فرهنگی فعالیت داشته باشد.
مونسان با بیان این که کارشناسان میراث فرهنگی در حال پیگیری صحت فرو ریختن بخشی از این طاق باستانی هستند، اظهار داشت: نتایج بررسی ها به دولت اعلام می شود و در صورت تخصیص اعتبارات از جانب سازمان برنامه و بودجه و موافقت دولت، کارشناسان مرمت ایران به عراق اعزام می شوند.
تدوین طرح شناسایی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: طرح شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری با هدف بازبینی شاخصهای انتخاب روستاهای هدف بعنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تدوین شد.
تیموری پیرو برگزاری نشست مشترک با گروه تدوین پروژه شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری، اظهار داشت: پروژه شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری کشور در دو بخش جاذبه های روستایی و شهری در دستور کار است تا بر اساس پژوهش علمی، ارزش و جایگاه هر یک از جاذبه ها تعیین و بعنوان بستری قابل اتکا در عرصه تصمیم گیری های مختلف همچون نرخ گذاری بسته های سفر به کار گرفته شود.
تیموری اضافه کرد: در این پروژه مرحله شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری انجام شده است تا بر اساس این اقدام ابتدا ظرفیت همه روستاهای کشور احصاء و سپس طبق بررسی، انطباق با شاخصه ها و هم الگوپذیری از مبنای علمی احصاء شده، بعنوان روستای هدف انتخاب شوند.
وی ضمن اشاره به اینکه ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی روستا نیازمند مدلی انطباق یافته با خصوصیت ها و ماهیت روستا است؛ خاطرنشان کرد: با عنایت به افزایش تمایل به سفرهای روستایی و به صورت کل توسعه گردشگری روستایی ضروری بود تا با بازبینی در فرآیند شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری زمینه مدیر
وزیر میراث فرهنگی: فله فروشی در صنایع دستی نداریم
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به لزوم حمایت در بخش تجاری سازی صنایع دستی اظهار داشت: توجه به برندسازی و اهمیت بسته بندی سبب شده دیگر فله فروشی در صنایع دستی نداشته باشیم.
علی اصغر مونسان اظهار داشت: تلاشهای گسترده ای برای پشتیبانی از صنایع دستی به خصوص صنایعی که منسوخ شده انجام شد. در این راستا بخش تجاری سازی صنایع دستی توسعه داده شده و الان دیگر فروش فله فروشی وجود ندارد.
مونسان افزود: در سالهای گذشته و قبل از شروع کرونا خیلی از محصولات صنایع دستی از راه توریستهای داخلی و خارجی به فروش می رفت، ولی در شرایط کنونی امکان فروش محصولات صنایع دستی در نمایشگاه وجود ندارد.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: برگزاری اولین نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی همچون اقدامات حمایتی برای فروش صنایع دستی بوده است. برای این نمایشگاه سامانه خوبی هم طراحی و تدوین شد و الان خیلی از هنرمندان این صنعت از تمام استانها مبادرت به فروش محصولاتشان می کنند.
حمام تاریخی میرزا یوسف بابل در آستانه فروپاشی
حمام تاریخی میرزا یوسف بابل که از آثار ثبتی تحت تملک اوقاف و امرو خیریه می باشد، این روزها با فروریختن بخشی از گنبد بنا در راه تخریب و فروپاشی قرار گرفته است.
حمام تاریخی میرزا یوسف بابل در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۷۸ با شماره ۲۴۷۵ در لیست آثار ملی به ثبت رسید و علیرغم ثبت این اثر تاریخی وقفی، این روزها بابلی ها شاهد فروپاشی کامل یکی از خاطره انگیزترین آثار تاریخی شهر خود می باشند.
پنج دانگ از حمام تاریخی میرزا یوسف بابل وقفی و در تملک اداره اوقاف و امور خیریه بابل و یک دانگ آن ملکی است که نزدیک به یکصد سال در اجاره و تملک محمد حسن ولی پور و اجداد آن می باشد. حال این بنای تاریخی که در عصر فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۱۶ قمری راه اندازی شد، پس از سالها خاطره انگیزی برای بابلی ها به روزهای آخر عمر خود نزدیک شده است.
به دنبال بارش های شدید باران در ۲ هفته گذشته آب باران برای نخستین بار از داخل گنبد حمام تاریخی میرزا یوسف بابل عبور کرده و با ایجاد شکاف های مختلف و تخریب بخشی از آن، این گنبد تاریخی در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفت که علاوه بر نابودی یک اثر تاریخی خطر جانی هم بوجود آورده است.


آواز امیری و کئی پلای مازندران ثبت ملی شد
آواز امیری خوانی، مهارت ساختن و نواختن ساز سنتی " دسرکوتن " و پخت " کئی پلا " به همراه پخت هفت نوع غذای سنتی دیگر از استان مازندران بعنوان میراث ناملموس فرهنگی در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
وزارت میراث فرهنگی از ثبت ملی ۳۳ میراث فرهنگی ناملموس کشور اطلاع داد که ۱۰ اثر از این تعداد در ارتباط با مازندران است.
بر اساس اعلام دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مهارت پخت شیرینی سنتی پِشتِ زیک، مهارت پخت نان محلی سوس نون، مهارت پخت کَیچیله نون و نان قندی محلی منطقه سوادکوه از دیگر میراث ناملموس فرهنگی مازندران است که در لیست ملی ثبت شده است.
وزارت میراث فرهنگی همینطور مهارت پخت دِلِه دَکِرده نون که نان پیازی منطقه سوادکوه روستای درمیان است، مهارت پخت غذای کَیی پلا یا بیجی پلا، مهارت پخت نان شیرینی محلی گاتا منطقه سوادکوه در دهستان اوریم رودبار و مهارت پخت نان محلی پنجه کَش را هم در لیست آثار ملی ثبت کرده است.


میل کوره های آجرپزی ملایر در لیست آثار ملی کشور ثبت می شود
ابراهیم جلیلی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر اظهار داشت: پرونده میل کوره های آجرپزی این شهرستان در ورودی شهر ملایر از سمت سامن تهیه و برای ثبت در لیست آثار ملی کشور ارسال خواهد شد.
جلیلی عنوان کرد: ارتفاع میل کوره های آجرپزی ملایر حدود ۳۵ متر و در قسمت پایین حدود ۱۴ متر قطر دارد که امیدواریم بعنوان یکی دیگر از آثار ملی این شهرستان به ثبت برسد.
وی ضمن اشاره به اینکه آجر و خشت بعنوان مهم ترین عناصر معماری ایرانی در پیشینه معماری نقش ویژه ای دارد اضافه کرد: مطالعات معماری ایران نشان داده است کوره های آجرپزی از هزاره های پیش از میلاد تابحال فرم ها و فناوری های مختلفی همچون کوره های سرپوشیده کشف شده در شهر کهن نیشابور، کوره های فضای باز در پیرامون شهرهای مختلف ایران در اواخر دوران قاجار و کوره های با دودکش بسیار بلند داشته و همچون نمونه های بررسی شده همچون کوره آجرپزی ملایر هستند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر افزود: ساختمان کوره های آجرپزی قدیمی این شهر شامل ۲ بخش کلی کوره و میل یا دودکش است که میل ها یا دودکش ها ارتفاع بسیار بلندی دارند و از فواصل دور به سادگی قابل مشاهده هستند.
فراخوان عمومی واگذاری حق بهره برداری از ۱۵ بنای تاریخی و فرهنگی
صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، ۱۵ مجموعه تاریخی را در ۱۴ استان به منظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به فراخوان عمومی گذاشت.
واجدین صلاحیت و درخواست کنندگان می توانند از تاریخ نشر آگهی (۱۳ دیماه در صفحه ۱۱ روزنامه ایران)، اسناد مزایده را از دبیرخانه کمیسیون مزایده صندوق توسعه، به نشانی تهران، میدان بهارستان، خیابان اکباتان، عمارت مسعودیه، ساختمان صندوق توسعه دریافت نمایند.
همچنین می توانند از راه شماره تلفن ۱۷ - ۳۳۹۹۲۰۱۶ - ۰۲۱ یا پایگاه اینترنتی صندوق توسعه و یا پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات اسناد مزایده را دریافت نمایند و حداکثر تا ساعت ۱۶ روز چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹ مدارک مربوطه را تکمیل کنند و نسبت به تحویل پاکت ها به دبیرخانه اقدام و رسید دریافت نمایند.
گشایش پاکت الف و ب روز شنبه رأس ساعت ۸ بامداد در تاریخ ۲۷ دی ۹۹ در محل دفتر مرکزی صندوق به نشانی تهران، میدان بهارستان، خیابان اکباتان، عمارت مسعودیه، ساختمان صندوق توسعه صورت خواهد گرفت.
استعلام سوابق پزشکی در سامانه «جانا»؛ نخستین گام برای سفر هوشمند
محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، از ۱۷هزار ثبت نام انجام شده در سامانه جانا اطلاع داد و اظهار داشت: استعلام کدملی افراد و بررسی پرونده پزشکی مسافران توسط تأسیسات گردشگری در این سامانه، نخستین گام برای سفر هوشمند است.
خیاطیان اظهار داشت: گردشگری هوشمند از جانب معاون گردشگری کشور در مهرماه ۹۹ عنوان شد. در همین راستا با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سامانه ای را برای بارگذاری اطلاعات تأسیسات گردشگری و گردشگران طراحی کردیم.
معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بانک اطلاعاتی افراد را در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار داد که آن را به وسیله سامانه جانا در اختیار تأسیسات گردشگری قرار می دهیم.
خیاطیان خبر داد: تابحال ۱۷هزار ثبت نام در جانا انجام شده است. در این سامانه گزینه ای برای استعلام کدملی افراد طراحی شده که وضعیت پرونده پزشکی آنها توسط تأسیسات گردشگری بررسی می شود.
میراث فرهنگی به گورستان دولاب تهران نظارت دارد
پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اظهار داشت: بهسازی بافت سطوح گورستان دولاب منطقه ۱۴ توسط شهرداری و سازمان زیباسازی و با نظارت میراث فرهنگی استان تهران انجام می شود.
وی اضافه کرد: هم اینک شهرداری بعنوان متولی این گورستان شناخته می شود که در نظر دارد برای ساماندهی این محوطه بهسازی و اصلاح محوطه انجام دهد. در این راستا هر گونه عملیات با نظارت کامل میراث فرهنگی استان تهران انجام می شود تا هیچ مشکل و نگرانی در مورد تغییر و تخریب آن به وجود نیاید.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران، مدیریت آرامستان دولاب با شهرداری است ولی پیش از انجام عملیات عمرانی در محوطه های تاریخی باید از میراث فرهنگی استعلام قانونی دریافت شود در غیر این صورت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می شود.
هدف پروژه «شهر گردشگر» ارتقای رقابت پذیری مقاصد گردشگرپذیر است
زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری اظهار داشت: هدف شهر توریست ارتقای رقابت پذیری مقاصد گردشگرپذیر کشور، معرفی و ترغیب برندهای مقاصد گردشگری شامل شهر و روستاست.
شفیعی درباره پروژه شهر توریست اظهار داشت: هدف شهر توریست که فاز نخست آن سال قبل انجام شد و فاز دوم آن هم شروع شده، ارتقای رقابت پذیری مقاصد گردشگرپذیر کشور، معرفی و ترغیب برندهای مقاصد گردشگری شامل شهر و روستاست که در پروژه ملی اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگرپذیر تعریف می شود.
او ضمن اشاره به این که در اجرای فاز دوم پروژه مطالعات عمیق تری روی مقاصد گردشگرپذیر صورت گرفته است، به تشریح اهداف این مطالعات پرداخت و اظهار داشت: این مطالعات و تحلیل ها ظرفیت های هر مکان را به صورت موردی مشخص و سه هدف را دنبال می کند. هدف ارزشی که ابزاری برای تحقق یک هدف غایی در ایجاد فضایی پویا و رقابتی بین مقاصد گردشگری کشور است. هدف کاربردی که گواهینامه ای منطبق بر ظرفیت های بالقوه و بالفعل مقصد است و سطح توسعه یافتگی مقاصد کشور از منظر گردشگری را نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: این گواهینامه یک برآیند کلی از نتایج حاصل از قدرت برند شامل دارایی شهر، تجربه گردشگران، ادراک گردشگران از دارایی، نگرش جامعه محلی نسبت به توسعه گردشگری می باشد.
شفیعی هدف اعتباری را بعنوان سومین هدف این تحلیل ها و مطالعات نام برد و اضافه کرد: یک نشان معتبر ملی به حساب می آید که برندهای گردشگری در سطح ملی و بین المللی معرفی می گردند.


وزیر میراث فرهنگی: صنایع دستی از گوشه گیری درآمده است
اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به کاربردی شدن صنایع دستی اظهار داشت: امروزه این محصولات از گوشه گیری درآمده و در زندگی روزمره مردم جایگاه خویش را پیدا کرده اند.
علی اصغر مونسان اظهار داشت: تلاشهای گسترده ای برای خارج کردن صنایع دستی از محدودیت، انجام شد و الان شاهدیم خیلی از محصولات صنایع دستی کشور در زندگی روز مره مردم جایگاه خویش را پیدا کرده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نسل جوان امروز دریافته صنایع دستی بخشی از هویت ملی کشور است و باید داشته های فرهنگی خویش را حفظ کند. در این فرایند تجاری سازی محصولات اثرگذار بوده است. همینطور در این زمان، روی مبحث بسته بندی محصولات صنایع دستی کار زیادی انجام شده تا جایی که دیگر فله فروشی نداریم.
مونسان ضمن اشاره به اینکه در سالهای گذشته صنایع دستی تنها در بخش دکوراتیو مطرح بود، اظهار داشت: امروزه صنایع دستی محدود به محصولات و تولیدات دکوراتیو و فاخر نیست و خیلی از محصولات، اقلام مورد استفاده در خانه و کاربردی شدند.


بانک نقوش صنایع دستی فراموش شده، طراحی می شود
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، از ایجاد بانکی با محتوای نقوش صنایع دستی فراموش شده به منظور کاربردی و تجاری کردن آنها اطلاع داد.
پویا محمودیان درباره اهداف مسابقه ملی طراحی و اجرای صنایع دستی با محوریت رشته های احیا شده و در حال فراموشی اظهار داشت: طراحی بانکی با محتوای نقوش به منظور استفاده و کابردی و تجاری شدن آنها همچون اهداف اصلی این مسابقه است.
وی ضمن اشاره به این که ایران دارای ۲۹۵ رشته صنایع دستی است، که بعضی از آنها فراموش شده و احتیاج به احیا و باز طراحی دارد، اظهار داشت: از حدود یک سال پیش که مکاتبات با استان ها برای احیای صنایع دستی فراموش شده آغاز شد، ۵۵ رشته صنایع دستی کاملاً احیا شد و در مجموع در دولت تدبیر و امید ۹۹ رشته باز طراحی و احیا شده است.
وی اظهار داشت: فعالیت ما در این دوره اختصاص به احیای رشته های کم رونق، رشته های منسوخ شده و صنایع دستی داشت که جایگاهی در بازار نداشت.
محمودیان با بیان اینکه این مسابقه و برگزاری نمایشگاه و اعلام نفرات برتر نقطه شروع است، اضافه کرد: حفظ و احیا این نقوش و ٍآثار و تجاری کردن آن از وظایف معاونت صنایع دستی است.
منبع:

1399/10/20
19:38:27
0.0 / 5
1343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر