8 اثر تاریخی كرمانشاه ثبت ملی شد

8 اثر تاریخی كرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش لذت سفر کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت ملی شدن هشت اثر منقول فرهنگی تاریخی استان اطلاع داد.


امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بابیان اینکه مراتب ثبت این آثار از جانب وزیر میراث فرهنگی به استاندار کرمانشاه ابلاغ گردیده، اظهار نمود: تابوت مفرغی محوطه تاریخی قره دانه یکی از این آثار ثبت ملی شده است که از قدیمی ترین نمونه های تابوت های فلزی دنیای باستان به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: این تابوت مفرغی سال 1368 به صورت اتفاقی در سراب قره دانه کوزران کشف شد و بعدها در بررسی هایی که در آزمایشگاه میراث فرهنگی روی آن صورت گرفت، تاریخ آنرا در ارتباط با قرون هفتم و هشتم قبل از میلاد یعنی حدود 2700 سال پیش اعلام نمودند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همینطور بااشاره به ثبت ملی شدن دو قرآن تاریخی دست نویس استان هم اضافه کرد: قرآن بائن مسجد روستای زردویی در ارتباط با دوره تیموریان و قرآن تاریخی مسجد دخان پاوه در ارتباط با دوره قاجار از قرآن های خطی قدیمی کرمانشاه هم به ثبت ملی رسیدند.
وی اضافه کرد: سال 1397 در جستجوهای دیرینه شناسی که در تپه خیبر روانسر انجام شد، مهر استوانه ای کتیبه داری به خط میخی کشف شده که با تشکیل پرونده ای برای ثبت ملی آن اقدام کردیم که خوشبختانه این اثر تاریخی هم به ثبت ملی رسید.
قادری به ثبت ملی شدن چهار سرستون تاریخی در استان هم اشاره نمود و اظهار داشت: این سرستون ها که متعلق به دوره ساسانی هستند، حالا در موزه سنگ تاق بستان کرمانشاه نگهداری می شوند.
منبع:

1399/10/20
14:14:18
0.0 / 5
1439
تگهای خبر: آزمایش , تاریخی , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر