پیگیری های موفق شهرداری یزد برای ثبت ملی شهر زیورآلات سنتی

پیگیری های موفق شهرداری یزد برای ثبت ملی شهر زیورآلات سنتی

لذت سفر: یزد پیگیری های پربار شهرداری برای ثبت شهر یزد بعنوان شهرملی طلا و زیورآلات سنتی یزد به ثمر نشست و در کنار سایر افتخارات، این پرونده نیز افتخاری دیگر برای یزد شد.


«یزد شهر طلا و زیورآلات سنتی ایران شد»؛ برندی که شاید پیش از اعطای رسمی آن به یزد، در تمام ایران و حتی خیلی از کشورهای جهان نیز متعلق به یزد بود.
طلا و زیورآلات سنتی یزد با عیاری بالا و طرح هایی خاص، هنرمندانه و منحصر به فرد، از گذشته های دور تا حالا تنها در همین دیار و توسط دست های هنرمندان و صنعتگران همین شهر تولید و روانه بازار می‎شده است؛ طلایی که برای همه ایران از کیفیت و ارزش گذاری بالایی برخوردارست.
دستگاه هایی مانند اداره کل میراث فرهنگی استان یزد باتوجه به وظیفه ی تعریف شده خود در این عرصه ورود کردند، اما تفاوت یزد با خیلی از نقاط کشور، حضور و مشارکت پررنگ شهرداری در پیگیری ثبت آثار ناملموس این دیار است؛ آثار مختلفی که پیگیری پرونده های آن مانند کیک یزدی، نبات، شولی و ماقوت با وجود تعریف نشدن وظایف مشخص و اختصاص بودجه های مشخص توسط شهرداری انجام شد.
«علیرضا ثواچه» مدیر گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه اقدامات قابل توجهی از طرف شهرداری برای ثبت میراث ناملموس طلا و جواهرات سنتی یزد انجام شده است، می گوید: درباب پیگیری پرونده این مسئله، شهرداری اعتباری بیش از 400 میلیون ریال صرف تحقیق و پژوهش، بررسی و جمع آوری مطالب و محتواهای مورد نیاز برای تمام آثار ناملموس در بازه زمانی کمتر از یک سال شده است.
وی اضافه می کند: پرونده ثبت ملی طلا و زیورالات شامل اطلاعات آماری استان و شهریزد، تاریخچه و قدمت شهر و استان یزد، اطلاعات و آمار مربوط به حوزه تولید زیورآلات سنتی شامل صنعتگران فعال، کارگاه های بزرگ و کوچک و پیشکسوتان گردآوری شده است.
وی با اشاره به دیگر اطلاعات این پرونده، تصریح می کند: اطلاعات مربوط به حوزه صادرات شامل بازارچه های موقت و دائمی، برگزاری نمایشگاه های داخلی، شرکت در نمایشگاه های خارجی، میزان صادرات، شرکتها و موسسات تجاری، فروشگاه های صنایع دستی بوده است.
این مسئول به اهمیت فرهنگ سازی و آموزش در یزد اشاره و بیان می کند: در زیرمجموعه توسعه و ترویج زیورالات شهر سنتی یزد اطلاعاتی شامل مراکز آموزشی و دانشگاه های مرتبط، طراحی و نمونه سازی محصول، شناسایی و اصلاح طرح ها، مهر اصلت ملی، نشان مرغوبیت بین اللملی، تدوین استاندارد ملی، تدوین استاندارد آموزش ملی، تولید فیلم و محتوای اموزشی و المان شهری از دیگر برنامه های این بخش بود.
وی توجه به ظرفیت گردشگری و جاذبه های فرهنگی و تاریخی مانند موزه ها و گالری ها و همین طور بناهای ثبت ملی شده را مشمول این پرونده می داند و می گوید: درباب مشکلات بخش های غیردولتی مانند انجمن ها و سازمان های مردم نهاد و همین طور شرکت های تعاونی نیز اطلاعات جامعی گرداوری شد.
ثواچه با اشاره به اینکه پیگیری مسائل تبلیغاتی و تولید محتوایی مانند کتاب و سایت و همین طور تصاویر مربوطه نیز در قالب این پرونده پیگیری شد، عنوان می کند: برای تشکیل این پرونده با هدف به ثبت رسیدن یزد بعنوان شهر ملی صنایع دستی (زیورآلات سنتی) اقدام شد.
البته باید توجه داشت که ثبت جهانی این شهر ملی نیز اهتمامی بیش از پیش میان دستگاه های استان را می طلبد تا بتوانیم پرونده این شهر را با ثبت برند یزد بعنوان شهر جهانی طلا و زیورآلات سنتی ببندیم و افتخاری دیگر برای این دیار رقم بزنیم و با پشتیبانی از این برندسازی، منافع ملیو استانی ذی نفعان و مردم را با توسعه اقتصادی و فرهنگی تقویت نماییم.
منبع:

1399/10/18
14:32:57
0.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر