عمارت تخت دریا قلی بیگ كرمان همچنان در بلاتكلیفی

عمارت تخت دریا قلی بیگ كرمان همچنان در بلاتكلیفی

کرمان معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: به دنبال متولی برای عمارت ˮتخت دریا قلی بیگˮ هستیم تا آنرا به بخش خصوصی واگذار کرده و کاربری در شان این اثر برای آن تعریف نماییم تا با حضور فیزیکی مردم از پاتوق شدن این بنا برای معتادین و هنجارشکنان جلوگیری نماییم.


"مهدی شفیعی" در گفت و گو با ایسنا، به وضعیت بنای تاریخی عمارت "تخت دریاقلی بیگ" شهر کرمان اشاره نمود و اظهار داشت: دغدغه مردم و دوستداران میراث فرهنگی درباره این عمارت کاملا به جاست و معتقدیم در وضعیت ایده آل نباید به هیچ بنای تاریخی لطمه برسد.
وی افزود: متاسفانه مشکل عمارت "تخت دریا قلی بیگ" فنی، مرمتی و سازه ای نیست بلکه مشکل اصلی این بنا موقعیت لجستیکی است. این عمارت در یک مکان خلوت و کم تردد قرار دارد و ما حضور فیزیکی به سبب کمبود نیرو در آنجا نداریم پس این امر سبب شده معتادین و هنجارشکنان لطمه های جدی به این بنا وارد کنند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان عنوان کرد: متاسفانه بتازگی به قصد سرقت کابل های مدفون شده در کف سازی این بنا، سارقین لطمه جدی به کف سازی این عمارت وارد کرده اند.
وی یادگاری نویسی ها را یکی از اشکالات اساسی خیلی از بناهای تاریخی کشور دانست و بیان کرد: یادگارنویسی موجب مخدوش شدن چهره بناها می شود و این عمارت نیز از این مساله لطمه جدی دیده است.
شفیعی با اشاره به مذاکرات میراث فرهنگی با شهرداری کرمان در رابطه به احیا و تعریف کاربری جدید برای این بنا اظهار نمود: به دنبال متولی برای عمارت "تخت دریا قلی بیگ" هستیم تا آنرا به بخش خصوصی واگذار نماییم و کاربری در شان این اثر برای آن تعریف نماییم تا با حضور فیزیکی مردم از پاتوق شدن این بنا برای معتادین و هنجارشکنان جلوگیری نماییم.
وی اشاره کرد: دستگاه های دولتی برای هزینه کرد اعتباراتشان باید تشریفات قانونی طی کنند که زمان بر است و باتوجه به اینکه حالا با کمبود اعتبارات مواجه هستیم پس درخواست اعتبار مورد نیاز برای مرمت این بنا و همین طور فراخوان و انتخاب پیمانکار و راه اندازی کارگاه مرمتی این بنا زمان بر است البته قسمتی از این اقدامات انجام شده و مقداری از اعتبار مرمت آنرا تامین کرده ایم و انشالله شهرداری نیز مشارکت خواهدنمود تا بتوانیم بزودی کارگاه مرمت این بنا را راه اندازی نماییم.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بیان کرد: معتقدیم اگر نتوانیم متولی برای این عمارت تاریخی پیدا کرده و برای آن کاربری تعریف نماییم، هرچند بار آنجا را مرمت نماییم باردیگر ممکنست این اتفاقات برای این بنای تاریخی بیفتد پس به دنبال احیا و تعریف کاربری این مجموعه هستیم.


1399/09/16
20:38:22
5.0 / 5
1229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر