ماسوله همچنان در تب و سوز جهانی شدن

ماسوله همچنان در تب و سوز جهانی شدن

به گزارش لذت سفر ماسوله؛ شكوه گردشگری گیلان، بیشتر از یك دهه در تب و سوز جهانی شدن همچنان نظاره گر ثبت جهانی دیگر پرونده های كشور و استان حیران است؛ باز خوش خبرهایی از راه می رسد كه تا به ثمر ننشیند جان ماسوله ای ها از این تب آرام نمی گیرد.


شهرک تاریخی ماسوله در سال ۲۰۰۷ در میراث تاریخی یونسکو موفق به ثبت موقت شد؛ در گذر سال ها مدیران آمدند و رفتند؛ کارشناسان بین المللی، ملی و استانی آمدند، بررسی ها کردند، موانع و مشکلات تکرار و باز تکرار شد؛ گزارش ها بستند، اما هنوز پرونده جهانی شدن ماسوله اندر خم یونسکو همچنان باقیست...
در این گذر، ثبت جهانی جنگل های هیرکانی (از بقایای جنگل های دوران سون زمین شناسی) که بخش عمده ای از آن در گیلان قرار دارد در تیرماه سال ۹۸ در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان اعلام گردید و روستای قاسم آباد رودسر دومین اثری بود که ثبت جهانی آن در بهمن ماه ۹۸ بعنوان روستای جهانی چادرشب بافی از جانب شورای جهانی صنایع دستی ( World Crafts Council) برای گیلان رقم زده شد.
این روستا اولین اثر از گیلان بود که به صورت مستقل در لیست ثبت جهانی قرار گرفت؛ باآنکه ماسوله ای ها هم چون باقی مردمان سرزمین خویش به این افتخارات بالنده اند اما در هراسند مبادا پرونده جهانی شدن شهرک تاریخی شان در پستوی یونسکو نهان بنشیند.
ماسوله بعد از گذر از ۶۲ کیلومتر از رشت مرکز استان گیلان به سمت غرب بعد از جاده باغ سپیدارها، فومن - شهر مجسمه ها - رودخانه های جاری بر پهنه سنگ های رنگین، بارش نرم باران بر شالیزارها و بوته های چای، دود هیزم از دودکش کلبه های چوبی، جاده ای سراسر رو به طراوت جنگل های وسیع با معماری پلکانی عسلی رنگ گِلی تا ارتفاع های بلند سبز با گلدان های شمعدانی که قرن ها رازدار پنجره های چوبی بوده اند؛ با لبخند عروسک های بافتنی اش از فراز هلهله آبشاری بلند در حالی نمایان می شود که دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا یک هزار ساله است؛ سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید و فرایند جهانی شدنش بیشتر از یک دهه است که شروع شده است.
ماجرا از زمان مطرح شدن ثبت موقت ماسوله در یونسکو همچنان در هزار توی جهانی شدن در گذر است؛ مدیران بسیاری بر مسند مدیریت میراث فرهنگی گیلان آمدند و رفتند تا به ۹۹ و مدیریت مسعود حلاج پور مدیرکل کنونی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان رسید؛ بار دیگر خبر تشکیل کارگروهی برای رفع موانع ثبت جهانی شدن این شهرک تاریخی نظرها را به سمت ماسوله - ترجمان شکوه گردشگری گیلان – جلب کرد.
از آنجایی که بیشتر مباحث مطرح شده در این کارگروه حول محور تعامل اداره کل منابع طبیعی و میراث فرهنگی در رفع موانع، بخصوص ساماندهی و حفاظت منظر فرهنگی ماسوله مبتنی بر حفاظت از محدوده سایت کهنه ماسوله و هم راه دسترسی کمادول به ماسوله که گاه مورد تعدی و تعرض قرار گرفته بود، سِیر می کرد، ایرنا گیلان بار دیگر مبحث را از احمد نجیبی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله جویا شد.
نجیبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان نمود: "خوشبختانه؛ خبرهای خوشی در راهست".
رنج ماسوله ای ها در تب جهانی شدن
اما مردم ماسوله چشمشان آب نمی خورد؛ چون که ماسوله ای ها معتقدند برای جهانی شدن از نقد جان مایه می گذارند و مسؤلان این رنج را در نمی یابند.
در میان کوچه راه های سنگ فرش باریک ماسوله، عطر زنجبیل، گل گاوزبان، نوای شعر و موسیقی پیرمرد ماسوله ای از لابه لای شمعدانی های پنجره های چوبین کهن ناخودآگاه چشمها را می بندد تا حظ مه آلود جنگل های مرتفع روبرو بیشتر در جانت بنشیند؛ لهجه های مختلف از گوشه گوشه ایران را می توان در پیچاپیچ بازار قدیمی ماسوله شنید که هر یک به شکلی از آنچه برایشان از فرهنگ گیلان و ماسوله بوی تازگی می دهد، سوال می پرسند.
اما گروه ایرنا بعد از گذر از آبشار، معماری پلکانی و خوش و بش با مادربزرگان عروسک باف ماسوله و جویا شدن حال و روز کرونا، جهانی شدن ماسوله را از مردمان ماسوله پی می گیرد که "روحی" یکی از اهالی نیک سخن ماسوله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: ریاضت بگذرد سختی سرآید اگر مسؤلان با مردمان این سرزمین برای ثبت جهانی همگام شوند.
وی می گوید: اقلیم سرد ماسوله وهمینطور معماری کهن این شهرک تاریخی باعث می شود تا احتیاج به گازکشی بیشتر از هر جای دیگری در آن احساس شود؛ اما ماسوله ای ها با مسؤلان همگام شده اند و از این نعمت گذشته اند تا روند جهانی شدن تسهیل شود؛ اما باید در مورد تأمین انرژی این منطقه سرد تدابیری اندیشیده می شد تا مردم آزار نبینند.
اقلیم سرد ماسوله وهمینطور معماری کهن این شهرک تاریخی باعث می شود تا احتیاج به گازکشی بیشتر از هر جای دیگری در آن احساس شود؛ اما ماسوله ای ها با مسؤلان همگام شده اند و از این نعمت گذشته اند تا روند جهانی شدن تسهیل شود؛ اما می بایست در مورد تأمین انرژی این منطقه سرد تدابیری اندیشیده می شد تا مردم آزار نبینند.
وی افزود: مردم ماسوله به فایده جهانی شدن در دراز مدت آگاهند و رنج خیلی از تغییرات را در این راه پذیرفته اند اما نباید حداقل امکانات و آسایش از آنان سلب شود.
روحی ادامه می دهد: چندین سال پیش طرح در خواست کاهش تعرفه برق برای ماسوله ای ها نزدیک بود به سرانجام برسد که مبحث انرژی خورشیدی در بالادست عنوان شد و باز هم آبی ازین طرح برای مردم ماسوله گرم نشد و طرح به سرانجام نرسید و بار دیگر مردم این منطقه با جمع آوری طوماری ناچار به پیگیری به ثمر رساندن طرح پیشین - که همان کاهش قیمت تعرفه برق است - در بین ادارات شدند.
وی عنوان کرد: مردمان ماسوله در بازسازی خانه های خویش هم بسیار محدود هستند تا به معماری ماسوله لطمه نخورد و همه این سختی ها را به جان می خرند تا از مزایای جهانی شدن بهره مند شوند اما هنوز گشایشی در این حوزه حاصل نشده است.
بوم آورد بودن از خصوصیت های معماری بافت های تاریخی است؛ اهالی ماسوله هم از دیرباز برای اندود دیوارهای بناهای شهر از مصالح بومی منطقه (گل رس آمیخته به کاه) بهره می گرفتند که ترکیبش رنگ زرد خاصی است که سیمای شهر را شکل می دهد.
زیبایی ماسوله آرام، جان می بخشد و ناآرامی مردم ماسوله در تلاطم جهانی شدن گره بر جان می نشاند و باز سخنان نجیبی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله را در ادامه ابراز امیدواری برای در پیش بودن خبر های خوش پی می گیریم.
یک گام نزدیکتر به ثبت جهانی
نجیبی می افزاید: برای ثبت جهانی می بایست در بعد کلان تصمیم گیری شود اما باید چالش هایی در استان در این رابطه از سر راه برداشته شود تا عزم ملی برای ثبت جزم شود.
برای ثبت جهانی می بایست در بعد کلان تصمیم گیری شود اما باید چالش هایی در استان در این رابطه از سر راه برداشته شود تا عزم ملی برای ثبت جزم شود. وی عنوان کرد: تعیین تکلیف کابل های برق و مخابرات، فاضلاب، آزادسازی ساختمان های دولتی ساخته شده در اطراف ماسوله و بسیاری مسائل داخلی این شهرک تاریخی موانعی است که باید مرتفع شوند.
وی افزود: مسؤلان استانی در سطح کلان امکان دارد نگران ایجاد فشار بر مردم باشند اما می دانیم این کار باعث ارزش افزوده برای آنان است؛ در واقع امکان دارد در راه ثبت جهانی ماسوله منافع دراز مدت و کوتاه مدت مردم در تعارض با هم قرار بگیرد و در این ارزیابی مسؤلان به نتیجه نرسیدند که منافع دراز مدت را ترجیح دهند یا کوتاه مدت را اما به نظر می آید هم اکنون به ثبت جهانی نزدیک هستیم و امیدواریم همین سال جاری پرونده ماسوله ارسال شود.
به هر روی ماسوله کهن است و هیچگاه کهنه نمی شود؛ شهرک تاریخی ماسوله ترجمان شکوه گردشگری گیلان امروز در هراس است که مبادا پرونده جهانی شدنش در پستوی یونسکو نهان بنشیند و کارشناسان و متخصصان بر این اعتقادند که مقوله جهانی شدن ماسوله که سال هاست در کش و قوس می لولد تنها به اهتمام مسؤلان و البته در لفافه تاکید نمودند به قدرت و جسارت مسؤلان استانی شتابناک خواهد شد.
ماسوله با معماری پلکانی عسلی رنگ گلین تا ارتفاع های بلند، سبز با گلدان های شمعدانی که قرن ها رازدار پنجره های چوبی بوده اند هلهله آبشاری را به تماشا نشسته است که رودخانه اش آئینه لبخند عروسک های بافتنی همیشه شاد ماسوله است و کاش! این لبخند آرام عروسک های بافتنی پر اصالت ماسوله بعد از به ثمر نشستن فرایند جهانی شدن بر لبان مردمان ماسوله تسری یابد تا شاید ذره ای از رنجی که در این راه را متحمل هستند، آرام یابد.
منبع:

1399/09/13
12:36:19
5.0 / 5
1321
تگهای خبر: پایتخت , تاریخی , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر