جادوی ابر و مه در جنگل توسكستان

جادوی ابر و مه در جنگل توسكستان

جوش و خروش ابرهای مواج در ارتفاعات منطقه جنگلی توسكستان و خلق اقیانوسی از توده های مه یكی از بكر و كم نظیرترین چشم اندازهای طبیعی ایران در جاده گرگان - شاهرود است كه ترسیم رویا گونه تصاویر آن هم ذهن طبیعت گردان را برای تماشای این مناظر هیجان زده می كند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا؛ منطقه گردشگری توسکستان در دامنه شمال شرقی البرز و ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی گرگان از آغاز روستای توسکستان تا دشت سرعلی آباد به طول تقریبی ۳۵ کیلومتر در امتداد جاده گرگان - شاهرود واقع است.
این منطقه در مجاورت ۲ ناحیه کم فشار (دشت گرگان) و پر فشار (منطقه ابر) قرار گرفته و به همین سبب و اختلاف ارتفاع و در نتیجه اختلاف دما توده های ابر به صورت سیال در ارتفاعات مختلف در حال فراز و فرود هستند و با خلق چشم اندازی منحصر به فرد یکی از جاذبه های اصلی گلستان در خیلی از روزهای سال به شمار می روند.
جاده پرپیچ و خم و چشم اندازهای بکر و آبشارهای کوچک و بزرگ و چشمه سارها و آبشارهای مختلف و وجود اسب های وحشی (یلخی) در دشت های مرتفع اوبن و اولنگ هم از دیگر جاذبه های منطقه توسکستان است.
به گفته محمد کریمی از کارشناسان محیط زیست ؛ به طور معمول در مناطقی مانند محدوده سرعلی آباد به سمت توسکستان به علت اختلاف محسوس ارتفاع علاوه بر تغییرات مخصوص آب و هوایی، مجموعه کم نظیری از گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد.
وی بیان نمود: اختلاف ارتفاع و شیب بالا در این زیستگاه ها سبب می شود پوشش منطقه طیف زیادی از گونه های علفی، بوته ای و درختچه ای را در خود جای دهد و در نتیجه امکان تماشای حیات وحش در بازه های مختلف سال فراهم گردد.

دهیار روستای توسکستان در گفتگو با ایرنا عنوان کرد: جاده توسکستان - شاهرود مسیر منحصر بفردی است که توجه به زیبایی منطقه بخصوص چشم اندازهای آن شامل انبوه ابرها می تواند به رونق صنعت توریسم انجامیده و باعث ایجاد اشتغال و درآمد برای بومیان و روستانشینان شود.
حمید عرب عنوان کرد: علاوه بر آن با متنوع کردن فعالیتهای اقتصادی و ایجاد حس مشارکت میان روستاییان می توان خیلی از مشکلات این سکونتگاه های در معرض مهاجرت را حل کرد.
سید ابوالفضل موسوی جلینی یکی از بومیان منطقه هم ضمن اشاره به ظرفیت گردشگری طبیعی منطقه و حیات وحش مانند کَل، بز و مرال در حاشیه جاده گردشگری توسکستان اظهار داشت: معرفی این خصوصیت ها به گردشگران به شرط فراهم بودن زیرساخت و مراقبت دقیق از طبیعت، به پایداری اشتغال و سکونت جوامع محلی خواهد انجامید.
کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری گلستان هم در گفتگو با ایرنا معتقد است: مه و امکان تماشای طیف گسترده ای از ابرهای جوشان یکی از مزیت های گردشگری کم نظیر توسکستان است که این منطقه را از دیگر عرصه های جنگلی استان گلستان متمایز می کند.

جبرئیل نوکنده عنوان کرد: حفظ این چشم انداز منحصربفرد در گرو پیشگیری از راه اندازی تاسیسات ناسازگار با طبیعت و امکانات مدرن وابسته به گردشگری می باشد.
جنگل های منطقه توسکستان به عنوان بخشی از پناهگاه حیات وحش هیرکانیا از غنی ترین اکوسیستم های گلستان به حساب می آید بطوری که بیشتر از صدها گونه پرنده، پستاندار، خزنده زندگی کرده و ده ها گونه درختی و بوته ای در این حوزه وجود دارد.
گنجشک سانان، سار، دارکوب، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین، قوش، قرقی، عقاب و جغد، از گونه های پرندگان و مرال، شوکا، گرگ، گراز، خرس، روباه، شغال، سمور، تشی، خارپشت، موش جنگلی، خرگوش، گربه وحشی، گورکن از گونه های پستانداران ساکن این زیست بوم هستند.
درختان این جنگل ها از نوع مختلط پهن برگ حاشیه جنوب دریای خزر است که با آب و هوای نیمه مدیترانه ای و مرطوب سازگار هستند.
بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، زبان گنجشک، بارانک، سرخدار، شمشاد، لرگ، لیلکی، خرمندی، آزاد و انجیلی بعنوان مشهورترین درختان و ازگیل، زالزالک، زغال اخته، الوچه وحشی، انار، خاس و کوله خاس بعنوان درختچه های این جنگل ها است.
توجه به توسعه گردشگری در محور توسکستان یکی از طریق های میان بر برای دست یابی به توسعه پایدار و ایجاد مشاغل هم سو با طبیعت و محافظ محیط زیست در گلستان و نیازمند توجه و برنامه ریزی هر چه بیشتر متولیان شامل بخش دولتی و خصوصی است.منبع:

1399/08/28
14:02:39
5.0 / 5
1583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر