مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید:

اسناد مالكیت ۷۴ قطعه از اراضی حریم تخت جمشید صادر شد

اسناد مالكیت ۷۴ قطعه از اراضی حریم تخت جمشید صادر شد

به گزارش لذت سفر فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: با تلاش واحد حقوقی طی یك سال قبل ۷۴ قطعه از اراضی محدوده حریم تخت جمشید تعیین تكلیف شده و با تعیین دقیق حدود اربعه، اسناد تك برگ آنها صادر گردیده است.


حمید فدایی یکشنبه ۲۵ آبان در جمع خبرنگاران با تکیه بر لزوم مستندسازی اراضی دولتی، اظهار داشت: در جهت حفاظت و حراست هر چه بیشتر از آثار ملی و جهانی موجود در شهرستان مرودشت و پیاده کردن طرح کاداستر ثبتی در مورد مستند سازی اراضی دولتی، با تلاش و همت مضاعف واحد حقوقی مجموعه میراث فرهنگی، اقداماتی برای تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ انجام شده است.
فدایی این اقدامات را در جهت تعیین وضعیت دقیق مالکیت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بر اراضی واقع در عرصه و حریم تخت جمشید دانست و اضافه کرد: وضعیت دقیق مکانی اراضی مختلفی که طی دهه های توسط میراث فرهنگی شده بود، مشخص نبود ازاین رو در چارچوب یک پروژه مبحث تعریف و دنبال شد.
وی با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته سندهای تک برگ برای ۷۴ قطعه از اراضی محدوده حریم و عرصه تخت جمشید صادر گردیده است، اظهار داشت: حالا همکاران دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ضمن نقشه برداری دقیق بخش هایی از حریم یک این محوطه، در حال وارد کردن اطلاعات مکانی اراضی تحت تملک بر روی نقشه هستند و امیدواریم بزودی نقشه کاداستر برای بخشی از این محدوده تهیه شود.
فدایی اضافه کرد: بخش عمده از اراضی تملکی در حریم یک و خارج از فنس حفاظتی پایگاه قرار داشت و مجاورت آنها با دیگر اراضی کشاورزی سبب ایجاد دغدغه هایی در مورد تجاوز احتمالی به این اراضی شده و در این باره تخلفاتی هم گزارش شده بود. با مشخص شدن چهارگوشه اراضی تملک شده می توان برنامه ریزی بهتری در حفاظت از آنها انجام داد و ضمن تصمیم سازی و تدوین راهبرد در تملک های آتی، جهت دهی مناسب تری هم در این حوزه داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت هم اظهار داشت: با پیگیری های واحد حقوقی این اداره و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، روند دریافت اسناد تک برگ انجام و بخشی از اسناد نهایی شده است.
بهمن مردانی تصریح کرد: بزرگترین مزیت این کار، تثبیت مالکیت دولت بر اراضی حریم میراث جهانی تخت جمشید است؛ امیدواریم در آینده شاهد دریافت اسناد تک برگ برای دیگر عرصه های میراثی واقع در شهرستان مرودشت باشیم.1399/08/25
20:38:42
5.0 / 5
1612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر