گردشگری مازندران ۱۷۱ میلیارد ریال تسهیلات كرونائی دریافت كرد

گردشگری مازندران ۱۷۱ میلیارد ریال تسهیلات كرونائی دریافت كرد

معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت كه از شروع شیوع ویروس كرونا تا حالا تاسیسات گردشگری استان 171 میلیارد و 160 میلیون ریال تسهیلات دریافت نمودند.


مهران حسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تا حالا ۴۹۲ واحد گردشگری درخواست تسهیلات کرونائی با نرخ ۱۵ درصد دادند که برای همه این درخواست ها پرونده تشکیل شد و به بانکهای عامل معرفی شده اند.
وی اظهار داشت: تسهیلات ۳۶۹ پرونده با داشتن یکهزار و ۲۸۹ شاغل در تاسیسات گردشگری به مبلغ ۱۷۱ میلیارد ریال تا حالا پرداخت شده است.
معاون گردشگری با اظهار این که اولین مرحله طرح حمایتی دولت برای گردشگری اشتغال محور بود، اضافه کرد: به ازای هر شغل رسمی در واحدهای گردشگری ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
حسنی این طرح را مربوط به تعطیلی تاسیسات گردشگری در ماه اسفند ۹۸ و سه ماهه نخست امسال عنوان نمود و اظهار داشت: فعالیت برای تمامی تاسیسات گردشگری استان از تیر ماه آزاد بوده و شامل خسارت نمی گردد.
وی خسارت تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا را برای صنعت گردشگری حدود ۶ هزار میلیارد ریال برآورد کرد و اضافه کرد: هم اکنون حدود چهار هزار واحد گردشگری فعال در استان داریم که حدود ۱۶ هزار نفر در آنها به صورت مستقیم اشتغال دارند.
آغاز اجرای طرح حمایتی بنگاه محور
معاون گردشگری مازندران همین طور از ابلاغ طرح تازه دولت برای پرداخت تسیهلات به واحدهای گردشگری به خصوص واحدهای اقامتی اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح بنگاه محور خواهد بود و برمبنای نوع فالیت و خدمات واحدهای گردشگری تسهیلات پرداخت می شود.
حسنی اضافه کرد: برای مثال در این طرح هتل های یک ستاره تا پنج ستاره بسته به درجه کیفی خود می توانند از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تا ۹ میلیارد ریال تسهیلات خسارت کرونائی دریافت نمایند.
وی افزود: نکته قابل توجه این است که واحدهای اقامتی که در طرح نخست موفق به دریافت تسهیلات شدند نیز می توانند از طرح جدید برخودار شوند.
حسنی اظهار داشت: طرح تسهیلاتی جدید به استان ابلاغ گردیده است و الان در حال رایزنی با بانک ها برای ورود به مرحله اجرائی هستیم.
شیوع ویروس کرونا از اواخر بهمن سال قبل خسارت گسترده ای به بخش های اقتصادی مازندران وارد که حوزه گردشگری یکی از آنها بود. این ویروس حدودا چهار ماه موجب تعطیلی صنعت گردشگری استان شد که خسارت چندین هزار میلیارد ریالی را به دنبال داشت.
خسارتی که در بالا معاون گردشگری اشاره نمود فقط مربوط به لغو رزرو تاسیسات گردشگریست و شامل کاهش درآمد این واحدها نسبت به زمان مشابه سال قبل نمی گردد.
1399/08/23
18:41:39
5.0 / 5
1415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر