ناگفته هایی از آلبوم ناصری

ناگفته هایی از آلبوم ناصری

آلبوم 362 یا همان آلبوم ناصری كه مدتی خبر مفقودی و سپس پیدا شدن آن در رسانه ها منعكس شد حالا ناگفته هایی از این آلبوم در فضاهای مجازی مطرح گردیده است.مردادماه امسال بود که خبر مفقود شدن یک آلبوم متعلق به دوره ناصرالدین شاه از کاخ گلستان انتشار یافت، البته خوشبختانه ۱۵ روز بعد خبر پیدا شدنش آمد و از همان زمان بسیاری درخواست رونمایی شدن آنرا دادند. حالا در دوران تعطیلی موزه ها مسئولان کاخ جهانی گلستان مبادرت به رونمایی از این آلبوم در فضای مجازی کرده است.

آلبوم خانه گلستان دومین و بزرگترین آلبوم خانه در جهان شمرده می شود. ناصرالدین شاه حدود ۳ سال بعد از اختراع دوربین عکاسی در فرانسه، آنرا به ایران آورد و آغاز به عکاسی کرد و سبب شد موضوع عکس در دوره قاجار موضوعی با اهمیتی محسوب شود. در واقع جمع آوری آثار این آلبوم خانه از سال ۱۲۶۶ هجری قمری شروع شده و قدمت برخی اثار به ۱۷۶ سال می رسد اما بیشترین عکس ها در سال ۱۲۷۵ هجری قمری گرفته شده است.مدیر کاخ جهانی گلستان درباره این آلبوم خانه، اظهار داشت: این آلبوم خانه دارای ۶۱ هزار اثر شامل عکس، نگاتیو و پزتیو است. که بیشتر آنها شامل سفرهای ناصرالدین شاه، عکس کودکان زنان و همسران شاه و تصاویر طبیعت و جشن ها و مراسم های آن دوره است.

آفرین امامی با بیان این که ناصرالدین شاه علاقمند عکاسی بوده و علاوه بر عکاسی چاپ عکس را نیز یاد می گیرد، اظهار داشت: معروف ترین عکاسان آن دوره عبدالله قاجار، اقا رضا عکاس باشی بودند. بعضی از آلبوم های موجود در این آلبوخانه خارجی است.

امامی همین طور از وجود دو سری حلقه فیلم در این عکاس خانه آگاهی داد و اظهار داشت: سری نخست که شامل ۳۸ حلقه فیلم است مربوط به دوره اول مظفرالدین شاه سری دوم نیز شامل ۲۲ حلقه فیلم است. پژوهشگران علاقه بسیاری زیادی به آثار این آلبوخانه دارند و حتی کتابی از بعضی از عکس ها این آلبوخانه انتشار یافته است.

وی با بیان این که یکی از اتفاقات خوب مرمت سری اول فیلم این آلبوخانه از طرف مرکز ملی سینمای فرانسه به صورت رایگان است، اظهار داشت: این مرمت یک دوره نیست و هموراه مرمت و بازسازی ادامه خواهد داشت.

کارشناس هنری کاخ جهانی گلستان درباره خاصیت های منحصر به فرد آلبوم ناصری که شامل ۵۰ صفحه و۱۰۰ تصویر است، اظهار داشت: این آلبوم توسط شخص ناصرالدین شاه حاشیه نویسی شده و توضیح در سال ۱۳۰۳ و در بالکن عمارت دوشان تپه این متن نوشته است و ۲۲ سال از تصاویر عکس گشته است.منصوره آزاد واری اظهار داشت: آلبوم با عکس ناصرالدین شاه و ملکه مهد علیا مادر ناصرالدین شاه شروع می شود و البته آن چزی که حائز اهمیت می باشد که تمام تصاویر آلبوم با فیگوریی مشخص و بروی یک صندلی گرفته شده که همچنان آن صندلی در کاخ گلستان موجود است.

مسئول بین الملل کاخ جهانی گلستان درباره دیگر تصاویر این آلبوم هم، اظهار داشت: تصاویر دیگر متعلق به نایب سلطنه، خواهر ناصرالدین شاه و دیگر بانوان حرم است.

به گفته وی، آنچه مشخص که این آلبوم ایرانی نیست بین سفر دوم و سوم ناصرالدین شاه به خارج از کشور تدوین شده است.

ملکیان مسئول مرمت و استواری بخشی آلبوم ناصری با اشاره به نفیس بودن این آلبوم اظهار داشت: استواری بخشی این آلبوم شروع شده، این آلبوم الان در شرایط خوبی قرار دارد و آن چیزی برای استواری بخشی اهمیت دارد دما و نوری محلی است که نگهداری می شود.وی با اشاره به این که عکس و دیگر آثار تاریخی به شرایط خاص نگه داری نیاز دارند، اظهار داشت: اساسا برای نگهداری این آثار زمان محدود و مشخصی می توان بیرون از مخزن نگهداری کرد ولی در کل شرایط کلی آلبوم ۳۶۲ در شرایط خوبی است.


1399/08/14
15:06:17
5.0 / 5
1686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر