گردشگری به وقت روستا

گردشگری به وقت روستا

كارشناسان گردشگری داخلی و خارجی معتقدند در روزهایی كه كرونا خیلی از مرزهای كشورها را بسته می توان گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی را جایگزین كرد.


همه گیری بیماری کرونا و ماندگاری آن در سراسر جهان تغییرات گسترده ای را به وجود آورده که گردشگری را نیز شامل می شود بنظر می رسد ادامه روند ویروس، این صنعت را نیز شامل تغییرات زیادی بکند از آن جمله می توان به کاهش چشم گیر گردشگری خارجی در همه کشورها اشاره نمود. حالا خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی چاره عبور کم بحران تیز از این دوران را رونق گردشگری داخلی همچون گردشگری روستایی عنوان کردند.
شعار امسال سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ گردشگری و توسعه روستایی تعیین شد تا از ظرفیت های بی بدیل و منحصر به فرد این بخش در ایجاد توسعه اقتصادی و فراهم آوردن فرصت هایی در خارج از شهرهای بزرگ استفاده گردد.
گردشگری روستایی یکی از کارهای مهم اقتصادی موردتوجه است که گروهی آنرا قسمتی از بازار گردشگری و گروهی دیگر آنرا سیاستی برای توسعه روستاها قلمداد می کنند. مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ و کوچک و خالی شدن سکونت گاه های روستایی و تغییر سبک زندگی مردم جهان به زندگی صنعتی از عواملی است که باعث شده سیاستمداران به توسعه روستاها بوسیله گردشگری اهمیت دهند؛ شاید گردشگری روستایی چاره ای برای همه دردها، مسائل و مشکلات نواحی روستایی نباشد اما یکی از شیوه هایی است که ممکنست آثار مهم اقتصادی به دنبال داشته باشد.
گردشگری روستایی راهبردی برای توسعه اشتغال
ابراهیم پورفرج رئیس هیئت مدیره جامعه تخصصی تورگردانان ایران سازمان جهانی گردشگری با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» اظهار داشت: اساسا توجه به گردشگری روستایی بعنوان کوچکترین بخش صنعت گردشگری برای احیای این صنعت بعد از کرونا بسیار تأثیرگذار است.
وی اضافه کرد: در بیانیه سازمان جهانی گردشگری برای تعیین شعار سال آمده است «در سال جاری این روز با این عنوان نام گذاری شده است، برای اینکه جوامع کوچک و روستایی هستند که این صنعت در آنها پایه های شغلی و اقتصادی قوی دارد. در سراسر دنیا گردشگری به جوامع روستایی در امتداد ایجاد فرصت های شغلی و موقعیت های مالی کمک می نماید، خصوصاً جوانان و بانوان از این اتفاق سود زیادی می برند. همین طور شانسی باردیگر برای شناخت تأثیر گردشگری در شهرهای کوچک و توانایی آن برای ساخت آینده ای بهتر است.»
پور فرج اضافه کرد: جامعه تورگردانان ایران بر این باور است که گردشگری وسیله ای برای پیشرفت و سودآوری است. بر این اساس گردشگری روستایی راهبردی برای توسعه اشتغال، مشارکت مردم جوامع محلی در صنعت توریسم، رونق صنایع دستی، کارآفرینی زنان و اشتغال جوانان است. گردشگری روستایی ارتباط تنگاتنگی نیز با گردشگری طبیعت و گردشگری سلامت دارد.
وی افزود: جوامع روستایی می توانند میزبان تورهای طبیعت گردی و سلامت باشند و از این رهگذر زیرساخت های روستایی بهبود پیدا کند. گردشگری روستایی ارتباط تنگاتنگ دیگری نیز با گردشگری داخلی دارد و حال که مشخص شده است تا زمان برون رفت از بحران کرونا یعنی سال ۲۰۲۲ اتفاق خاصی در حوزه تورهای ورودی نمی افتد تقویت گردشگری داخلی می تواند گزینه ای مطلوب جهت استفاده از ظرفیت های اقتصادی و جاذبه های شهرهای کوچک باشد و به تنوع بخشی گردشگری و توسعه روستایی کمک نماید.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران نیز به این مهم رسیده است و حمایت های جدی از گردشگری روستایی را آغاز نموده شاید یکی از نشانه های این حمایت افزایش تعداد خانه های بوم گردی از کمتر از صد عدد به بیش از دوهزار بوم گردی در دولت یازدهم و یا اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی و برگزاری جشنواره در این بخش باشد.
۹ میلیارد تومان اعتبار برای گردشگری روستایی
اکبر رضوانیان نایب رییس جامعه بوم گردی کشور به امضا تفاهمنامه با صندوق کارآفرینی امید و اختصاص ۹ میلیارد تومان اعتبار به محصولات تولید شده در واحدهای بوم گردی اشاره نمود و درباره برگزاری اولین جشنواره گردشگری پایدار روستایی از ایده تا اقدام اظهار داشت: تمامی آثار ارسال شده به جشنواره در سه حوزه عکس، فیلم و ایده بعنوان بانک اطلاعاتی جامعه بوم گردی جمع آوری و ایده های موفق نیز در چارچوب کتاب منتشر می شوند.
رضوانیان درباره برگزاری نخستین دوره این جشنواره اظهار داشت: به بهانه سال ۲۰۲۰ که از طرف سازمان جهانی گردشگری بعنوان سال گردشگری و توسعه روستایی نامگذاری شده است، جامعه بوم گردی کشور بعنوان متولی یکی از مهمترین تاسیسات گردشگری روستایی مبادرت به برگزاری این جشنواره کرد.
رضوانیان درباره هدف از برگزاری این جشنواره توضیح داد: در یک و نیم دهه گذشته که بوم گردی در کشور آغاز به فعالیت کرده، تجربیات اتفاق ها و ایده های نوعی را پشت سر گذاشتیم که هیچ یک از آنها به صورت مکتوب در نیامده است. تمامی این تجارت باید تجمیع و برای ادامه مسیربه کار گرفته شوند.
رئیس جامعه بوم گردی کشور با اشاره به اقدامات این تشکل در پشتیبانی از صنف خود، بیان کرد: با توجه به این که با کاهش سفر در دوران کرونا اقامتگاه های بوم گردی گرفتار لطمه جدی شدند، جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور در تفاهمنامه ای با صندوق کارآفرینی امید تسهیلاتی را در چارچوب پشتیبانی از تولیدات واحدهای بوم گردی آماده کرد.
رضوانیان با اشاره به اختصاص اعتبار ۹ میلیارد تومانی، اشاره کرد: بنا به تفاهمنامه صورت گرفته تمامی اقامتگاه های بوم گردی که محصولی را تولید می کنند با معرفی جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور از تسهیلات ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی بهره مند می شوند. همین طور فروشگاه هایی که بعنوان عرضه محصولات بومی اقامتگاه های کشور فعال می باشند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
ایران در حال تدوین سند توسعه بخش گردشگری روستایی است
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز با تاکید بر اهمیت توسعه گردشگری روستایی با بیان این که بطور جدی پشتیبانی از موضوع گردشگری روستایی جزو اهدفمان قرار گرفته اظهار داشت: جامعه روستایی بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت دارد، نسل جوان ما در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند که این لطمه بزرگی است و اگر این روند ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری کشور حذف خواهد شد.
او اشاره کرد: در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی به شناسایی راهکارهایی برای این لطمه می پردازیم و برنامه ای را برای این مسیر برنامه ریزی می نماییم.
تیموری به برنامه های در حال انجام در حوزه گردشگری روستایی اشاره نمود و اضافه کرد: الان در حال آماده کردن سند «توسعه بخش گردشگری روستایی» هستیم که امسال تکمیل می شود و نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود. همین طور در این سند به موضوع بوم گردی که جزء مهمی از گردشگری روستایی است تاکید خواهد شد.
معاون گردشگری با اشاره به دسته بندی روستاها اضافه کرد: قالبی را که برای شهرها انجام دادیم در مورد روستاها نیز اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از فهرست روستاهای هدف گردشگری حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار گردشگر، متعهد به توسعه گردشگری، روستای هدف و روستای مقصد گردشگری طبقه بندی می شود.


1399/07/30
13:33:01
5.0 / 5
1654
تگهای خبر: برند , بوم گردی , تولید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر