مدیركل دفتر مطالعات گردشگری وزارت میراث خبرداد:

اختتام مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل ها

اختتام مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل ها

مدیركل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی از اتمام مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل ها با هدف حفظ جایگاه گردشگری پایدار و حفاظت از جنگل ها و سواحل آگاهی داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زاهد شفیعی گفت: مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل ها با هدف حفظ جایگاه گردشگری پایدار و حفاظت از جنگل ها و سواحل بر اساس مفاد بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور با مشارکت جامعه دانشگاهی انجام و به انتها رسیده است.
وی اضافه کرد: چارچوب کلی طرح ساماندهی گردشگری جنگل های البرز و زاگرس شمال و غرب کشور و نیز ساماندهی سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران در چارچوب «چارچوب سیاستگذاری، مدیریت و حفاظت از جنگل ها و سواحل کشور با رویکرد گردشگری» تهیه و برای سیر مراحل تصویب روز بیستم ماه جاری با حضور نمایندگان دستگاه های اجرائی ذیربط، مورد بررسی قرار گرفت.
شفیعی با اعلان اینکه در این جلسه کلیات و مبانی قانونی طرح مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ اظهار داشت: بعد از ارائه گزارشی کامل از روند تهیه محتوای طرح توسط مشاور مقرر شد دستگاه های اجرائی ضمن همکاری در تهیه و تنظیم متن تصویبنامه هیات وزیران، نظرات و موارد پیشنهادی خودرا در زمینه بهره برداری بهینه از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری مناطق ساحلی و جنگل ها با رویکرد توسعه گردشگری پایدار عرضه کنند.
مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری تصریح کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی صنعت گردشگری که از مهم ترین صنایع درآمدزا و جایگزین درآمدهای ناشی از صادرات نفت است؛ بمنظور تحقق بخشیدن به رسالت های خود در حیطه سند چشم انداز بیست ساله کشور و به استناد بند (ب) ماده (۱۰۰) قانون برنامه ششم توسعه و سایر قوانین فرادستی بمنظور سیاست گذاری و تدوین الگویی واحد، منسجم، جامع و پایدار جهت ساماندهی گردشگری نواحی ساحلی و جنگل های کشور، طرح چارچوب سیاستی، حمایتی و حفاظتی درباب جنگل ها و سواحل با رویکرد گردشگری را ارائه کرده است.
وی اظهار داشت: هدف آن است تا به استناد بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه، جایگاه گردشگری، ضمن پیشرفت و پیشبرد سایر بخش های اقتصادی و اجتماعی در سواحل و جنگل ها، حفظ شود و توسعه این بخش در ارتباط و تعامل با سایر ذینفعان و با نگاهی جامع و پایدار و در جهت انتفاع مردم محلی و توریستهای داخلی و بین المللی، مد نظر سازمان های دولتی و خصوصی ذی مدخل و مرتبط قرار گیرد.
زاهدی اظهار داشت: تا حد زیادی در این مطالعات مشخص شد که در امتداد پشتیبانی از جایگاه و حقوق گردشگری در بهره برداری از سواحل و جنگل ها ضمن رعایت اصول توسعه پایدار، چگونه باید عمل کرد و کدام دستگاهها، چه وظایفی را بر عهده دارند. بنابراین، این طرح با مشخص کردن خطوط سیاستی برمبنای مداخلات اصلی حوزه گردشگری در نواحی ساحلی و جنگل ها، بعنوان پایه و مبنای اجرای برنامه های گردشگری منطبق با فاکتورهای توسعه پایدار و رویکرد افزایش راندمان تدوین شده است.منبع:

1399/07/23
13:43:33
5.0 / 5
1697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر