بقعه سیدون علی نقیا در زنجیره حفاظتی میراث فرهنگی

بقعه سیدون علی نقیا در زنجیره حفاظتی میراث فرهنگی

به گزارش لذت سفر یزد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابركوه اظهار داشت: بقعه سیدون علی نقیا یكی از آثار تاریخی و پرارزش در قلب بافت تاریخی ابركوه است كه از سال ها قبل جهت حفاظت و نگهداری در دستور كار میراث فرهنگی قرار گرفته است.«حمید مشتاقیان» در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: در دل بافت تاریخی و ثبتی شهر ابرکوه و در قسمت مرتفعی در محله تاریخی نبادان، گنبدی بلند و آجری، چشم نوازی می کند که به «بقعه سیدون علی نقیا» شهرت دارد.

وی افزود: این بنای چهارضلعی شکل که بلندی آن تا زیرقوس های گنبد، ۹ متر و هر ضلع آن از داخل ۸.۵ متر طول و ۱.۲۵ متر ضخامت دارد، مدفن دو سید بزرگوار از نوادگان امام علی النقی(ع) است.

رئیس میراث فرهنگی ابرکوه افزود: بدنه ی هر چهار طرف و چهار زوایه زیرگنبد، مقرنس کاری است و بالای پنجره ی این بقعه هم کتیبه ای از کاشی معرق و با خطوط آبی کار شده است.

مشتاقیان با بیان این که در فضای داخل گنبد کتیبه ای از آیات قرآن با خط کوفی و با رنگ آبی تیره وجود دارد، عنوان کرد: بالای سر در ورودی بقعه در قسمت شرق و غرب، دو شمسه با نقوش هندسی و آیات قرآنی به خط کوفی و با رنگ های الوان آبی، سبز، خاکستری و قهوه ای به صورت محو شده دیده می شود.

وی یکی از صدمه های جدید این نوع آثار را وجود موریانه دانست و ابراز کرد: با عنایت به این که اجزای اصلی ساختمان این بنا، خشت و کاهگل است، به علت شرایط اقلیمی حاکم، محل مناسبی برای تغذیه و صدمه موریانه بوده و پیش از این بخشی از لایه های سطح زیرین، اتصال با لایه تزئینات سست شده و خیلی از آنها ریزش کرده بود.

این مسئول تصریح کرد: در همین راستا، میراث فرهنگی طرح پاک سازی بنا را در دستور کار خود قرار داده و این اقدام در دوره های مختلف و در صورت مشاهده مجدد موریانه ها، تکرار می شود.

مشتاقیان همینطور از انجام اقدامات حفاظتی سازه ای برای مصون ماندن این بنا از تخریب اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از مشاهده ترک در گنبد بقعه سیدون، این بنای با ارزش در برنامه پایش و کنترل از جانب اداره میراث فرهنگی قرار گرفت و با نصب داربست، تا حدودی از تخریب آن جلوگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: بقعه سیدون علی نقیا که قدمت آن به دوره سلجوقی بازمی گردد با شماره ۲۴۵۱ در مهرماه سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

علامه نسابه عبدالرزاق کمونه در کتابی نوشته؛ نسب سادات مدفون در این بقعه به امام موسی کاظم(ع) می رسد و ظاهراً این بقعه به علت قرار گرفتن در جوار خانه ای که صاحبش «علی نقی» نام داشته، به «سیدون علی نقیا» معروف شده است.

منبع:

1399/07/16
14:20:43
5.0 / 5
1651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر