معاون وزیر میراث فرهنگی:

حوزه گردشگری با حمایت دولت آماده دوران پساكرونا می شود

حوزه گردشگری با حمایت دولت آماده دوران پساكرونا می شود

ایرنا- معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: حوزه گردشگری با حمایت دولت آماده دوران پساكرونا می شود و امید می رود با مدیریت این ویروس، باردیگر شادی و نشاط به جامعه ایرانی و خصوصاً جامعه گردشگری كشور برگردد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، ولی تیموری روز جمعه در جمع خبرنگاران اردستان تصریح کرد: از شروع اسفندماه درگیر مصیبتی به نام بحران کرونا شدیم و به لحاظ اینکه در بدترین زمان ممکن، در اوج فصل پررونق گردشگری داخلی و بین المللی اتفاق افتاد، خسارت ها و عدم تحقق تعهدها بسیار بالا بود.
وی بیان کرد: دولت بدین جهت مجموعه ای را در چارچوب ۱۴ رسته شغلی بسیار لطمه دیده از بحران کرونا مد نظر قرار داد که بخشی امهال بود و آنجایی که هزینه هایی مانند مالیات، ارزش افزوده، حق بیمه کارفرمایی، قبوض حامل های انرژی و تسهیلات بانکی دریافتی قرار شد به مدت سه ماه پرداخت نشود و بخشی هم تسهیلات کرونا با کارمزد ۱۲ درصد بود که ۱۶۰ میلیون ریال به هر فرد شاغل در مجموعه های گردشگری پرداخت می شد.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تا کنون پرداخت شده و ۶ هزار میلیارد ریال پرونده نیز در بانک ها است و در کنار این باتوجه به استمرار شرایط خصوصاً در حوزه گردشگری، دولت تسهیلاتی بخشی را مد نظر قرار داده و نهایی شده است که هفته آینده با بیان از طرف وزیر، این بسته هم در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.
وی تشریح کرد: حوزه گردشگری در مجموع تا اختتام تیرماه ۱۲۰ هزار میلیارد ریال خسارت دید که البته این برآورد اولیه است؛ برای اینکه تنها گردشگری نیست بلکه در صورت در نظر گرفتن زنجیره های وابسته بطور قطع این عدد بسیار بالاتر می شود.
تیموری افزود: باتوجه به دستورالعمل ها در خصوص خودداری از سفر، امکان تحریک تقاضا برای سفرها تا کنون وجود نداشته است و در گردشگری بین المللی نیز تا کنون تنها به صورت انفرادی و برای کار تجاری امکان ورود داشتند که امید می رود به زودی این امکان برای گردشگران و علاقه مندان فراهم گردد.
وی اشاره کرد: از نظر گردشگری داخلی البته باتوجه به دستورالعمل های ابلاغی در خصوص انجام سفر همراه با حفظ سلامتی، نیمه شمال و شمال غرب کشور به سبب آب و هوای مناسب در فصل بهار و تابستان، تحرکاتی صورت گرفت که پیش بینی می شود فصل پاییز نیز نیمه جنوبی کشور از نعمت این سفرها برخوردار باشد.
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری خارجی ۹۶ درصد کاهش داشت و سفرهای نوروزی از ۷۶ میلیون نفر- شب اقامت امسال به نزدیک صفر رسید، اشاره کرد: همچنان البته به هم وطنان سفارش می شود که با وجود استفاده از فرصت سفر، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند.
وی در ادامه به سفرش از روز گذشته در استان اصفهان برای بازدید و رسیدگی به آخرین وضعیت فعالان بخش گردشگری اشاره نمود و گفت: شهرستان اردستان در فاصله کمی از کلان شهری مانند اصفهان قرار گرفته است که بعنوان یک مقصد جهانی گردشگری اشتهار دارد و باید از این شهرت استفاده گردد تا نقاطی با چنین ظرفیت تاریخی، فرهنگی، زیرساخت های گردشگری در حال آماده سازی و مردمانی خوب و میهمان نواز بیشتر معرفی شود.
تیموری اضافه کرد: اگر مردم با ظرفیت ها، گنجینه های تاریخی، آداب و رسوم این شهرها بیشتر آشنا گردند، بطور قطع اهالی از گردش مالی حوزه گردشگری بهره مندی بیشتری خواهند داشت و می تواند تنوعی در منابع درآمدی ایجاد کند.
استان اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت و ۱۰۷ شهر و یک هزار و ۹۳۴ روستا بعنوان قطب گردشگری کشور، افزون بر ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند.
شهرستان اردستان با جمعیت افزون بر ۴۲ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.


1399/07/12
13:55:07
5.0 / 5
1648
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , روستا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر