گردشگری برای برون رفت از بحران ناشی از كرونا نیاز به همدلی دارد

گردشگری برای برون رفت از بحران ناشی از كرونا نیاز به همدلی دارد

لذت سفر: اخبار گردشگری از دیگر كشورها نشان میدهد راه برون رفت از بحران ناشی از كرونا تنها در دست دولت نیست، بخش خصوصی و افراد محلی نیز باید با همدلی با یكدیگر از این دوره عبور كنند.


شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان به علت محدودیت های شدید در بخش گردشگری همین طور کاهش چشم گیر تقاضا بین مسافران، بحران بی سابقه ای را در اقتصاد جهانی گردشگری به وجود آورده است. خیلی از بنگاه های کوچک و متوسط گردشگری تحت تأثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته و الان با کاهش چشم گیر درآمد روبه رو هستند. اهمیت این مساله ناشی از این است که کسب و کارهای کوچک و متوسط بطور مشخص در صورت ادامه وضع موجود در معرض لطمه های بیشتری از شیوع ویروس کرونا هستند که شامل ۷۵ درصد از مشاغلی است که مستقیما تحت تأثیر شیوع این همه گیری قرار دارند.
در این میان ایران نیز همانند خیلی از مقاصد دیگر متاثر از شیوع این بیماری بوده و نتایج منفی اقتصادی شدیدی را نیز تجربه کرده است. آثار شیوع ویروس کرونا خصوصاً در ایران قابل توجه تر است، برای اینکه بسیاری کسب وکارهای کوچک گردشگری و کارآفرینان این حوزه که معیشت آنها تا حد زیادی به گردشگری وابسته است، تحت تأثیر این همه گیری قرار گرفته اند. به همین دلیل، شناسایی راهبردهایی در سطح محلی، ملی و جهانی برای محدود کردن و به کنترل درآوردن بحران کرونا و کمک به جوامع لطمه دیده و بازگشت آنها به عرصه رشد و ثبات بیش از پیش احساس می شود.
در این راستا وبیناری با حضور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استادان برتر دانشگاه های دنیا، در امتداد بررسی سازوکارهای احیا و بازیابی کسب و کارهای خرد و متوسط، شناسایی استراتژی های تاب آور و همین طور سیاست گذاری هدفمند برای مقابله با این بحران برگزار می شود.
با رعایت شیوه نامه بهداشتی مردم را به سفر کردن قانع کنید
سالار کوه زادی کارشناس حوزه گردشگری درباب حمایت های دولتی از مشاغل گردشگری در دوره کرونا اظهار داشت: بسیاری مشاغل به خصوص آنهایی که متوسط و کوچک هستند در گیر و دار گرفتن این وام های حمایتی گیر افتاده اند و نتوانستند این حمایت ها را دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: بسیاری مشاغل مربوط به حوزه گردشگری نیز به علت تغییر سلیقه جوانان جدید و کوچک هستند، همچون بوم گردی ها و کافه ها یا کافه های سیار، جزء مشاغل کوچک به حساب می آید و نتوانستند از حمایت های دولتی استفاده کنند.
مدرس گروه گردشگری در دانشگاه کردستان یکی از راه های برون رفت از مشکلات حوزه گردشگری را قانع کردن مشتری با رعایت سفت و سخت شیوه نامه های بهداشتی اعلام نمود و اظهار داشت: البته برای ورود توریست به بوم گردی ها نیز باید به شدت حساسیت های محلی را در نظر گرفت. محلی ها باید به این اطمینان برسند که گردشگران کرونا را در آن محل شیوع نمی دهند.
بخش خصوصی استرالیا به گردشگری کمک می کند
رایموند رستگار کارشناس حوزه گردشگری در این وبینار با اشاره به سیاست های دیگر کشورها در این شرایط اظهار داشت: بعنوان مثال استرالیا لطمه زیادی از شیوع ویروس کرونا و نیامدن توریست خورد. سالانه این کشور پذیرای ۱۰ میلیون توریست خارجی بود و با نیامدن آنها حدود ۱۰ میلیارد دلار ضرر کرد. دولت تسهیلات مختلفی به این مشاغل پرداخت کرد اما در قبال خسارتی که بخش خصوصی متحمل شد، این کمک ناچیز است.
استاد دانشگاه کوئینزلند استرالیا اضافه کرد: بهترین روش در کنار حمایت های دولتی، حمایت و برنامه هایی است که خود بخش خصوصی برای خودش انجام می دهد. همچون فعال کردن توریست داخلی در این دوران.
رستگار اظهار داشت: در این راستا بخش خصوصی گردشگری که بیش از این در حوزه گردشگری خارجی فعال بود تمرکزش را بر گردشگری داخلی گذاشت و به معرفی جاذبه های گردشگری داخلی پرداخت. مرحله بعد هم تشویق استرالیایی هایی که مهاجرت کردند برای بازدید از جاذبه های فرهنگی کشور است.
وی در ادامه بکارگیری فناوری های نوین و بازدید های مجازی را همچون دیگر راه های سیاست های فعالان مشاغل حوزه گردشگری استرالیایی در شرایط کنونی اعلام نمود و اظهار داشت: مثلا سر آشپز هتلی استرالیایی در این دوران به آموزش اینترنتی غذا می پردازد یا یک فعال گردشگری به خانه محلی ها می رود و به صورت مجازی دیگران را در شرایط سفرش قرار می دهد.
رستگاری بحران شیوع ویروس کرونا را اولین و آخرین بحران در حوزه گردشگری نمی داند و اظهار داشت: همه مشاغل نمی توانند از این بحران جان سالم به در ببرند اما آنهایی که موفق به بازگشت در این دوران می شوند دوران خوبی از گردشگری را شاهد خواهند بود.
محلی ها از ورود توریست جلوگیری می کنند
ولی تیموری معاون گردشگری کشور با بیان این که دیگر مطمن هستیم کرونا تا مدت ها با ماست، اظهار داشت: در عرصه داخلی و ملی هیچ محدودیتی در حوزه گردشگری وجود ندارد اما در محدوده محلی محدودیت هایی وجود دارد خیلی از افراد محلی به تصور شیوع ویروس کرونا از ورود بعضی از گردشگران جلوگیری می کنند. در این بخش به همدلی و همیاری نیاز داریم باید مسئولان محلی و ساکنان محلی بپذرند ورود توریست با رعایت شیوه نامه بهداشتی مسبب شیوع کرونا نیست.
وی اضافه کرد: البته مسئولان تورها نیز با رعایت بیش از قبل از شیوه نامه های بهداشتی این اطمینان خاطر را به افراد محلی و حتی گردشگران بدهند که سفر مسئولانه مسبب شیوع ویروس کرونا نیست. بزرگترین راهبرد در شرایط کنونی جلب اعتماد دولت و محلی ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.
وی با بیان این که صدا و سیما حتی حاضر به تبلیغ سفر مسئولانه نیست و مدعی است نمی تواند سفر را تبلیغ کند، اظهار داشت: در این شرایط خانواده گردشگری در فضای مجازی می تواند به تبلیغ سفر مسئولانه کمک نماید برای اینکه این شکل سفر در صورتیکه به تاسیسات گردشگری کمک می نماید از شیوع ویروس کرونا نیز جلوگیری می کند.
تیموری با بیان این که دولت نیز محدودیت های مالی زیادی دارد و البته الویت دولت در شرایط کنونی موضوعات دیگری است، اظهار داشت: رعایت سفر در چارچوب سفر مسئولانه سبب می شود ما نیز به رایزنی برای ستاندن تسهیلات بیشتری برای صنعت توریسم ادامه دهیم.منبع:

1399/07/02
10:31:30
5.0 / 5
1703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر