مونسان:

نیازمند پشتیبانی از گردشگری بعنوان اقتصاد نوظهور هستیم

نیازمند پشتیبانی از گردشگری بعنوان اقتصاد نوظهور هستیم

به گزارش لذت سفر تهران _ ایرنا_ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نظام برنامه ریزی كشور باید گردشگری را بعنوان اقتصاد نو ظهور حمایت كند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا علی اصغر مونسان شامگاه سه شنبه در برنامه پایش شبکه یک سیما با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا بر گردشگری در سطح جهان تاثیر زیانباری داشته است اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در کشور ما نیز در شرایطی شروع شد که گردشگری روزهای خوبی را سپری می کرد. و در سالهای ۹۶ ۹۷ و ۹۸ رشد مطلوب گردشگری داشتیم.
وی با اعلان اینکه مدلهای جدیدی از گردشگری همچون طبیعت گردی و اکوتوریسم در سال های اخیر در کشور ما رایج شد اظهار داشت: بوم گردی و بوتیک هتل، گردشگری کشاورزی و معدن نیز همچون مدلهای جدید در اماکن گردشگری بود که طرفداران زیادی پیدا کرده بود.
مونسان اضافه کرد: گردشگری معدن همچون برنامه های پیش روی وزارت میراث فرهنگی بود همین طور بازدید از نیروگاه های پارس جنوبی همچون برنامه های پیش روی ماه برای علاقمندان بود. وی ادامه داد: درصد استفاده از تمام ظرفیت گردشگری کشور برای جذب هر چه بیشتر توریست بودیم. که مورد استقبال توریستهای داخلی و خارجی قرار گرفته بود.
وزیر گردشگری از رشد گردشگری خارجی در سال ۲۰۱۹ آگاهی داد و اظهار داشت: از طرف سازمان جهانی گردشگری، ایران بعنوان دومین کشور دارای سرعت رشد گردشگری خارجی در جهان برگزیده شد.
وی درباره گردشگری مذهبی اظهار داشت: گردشگری مذهبی در ایران دارای تنوع شده بود. یعنی توریستهایی که برای زیارت اماکن متبرکه به ایران می آمدند از مراکز درمانی و سلامت و تفریحی نیز بهره می گرفتند که ارز خوبی وارد کشور می کردند.
تنوع گردشگری مذهبی
مونسان اظهار داشت: قبل از این گردشگران مذهبی حدود ۳۰۰ دلار در ایران خرج می کردند که با تنوع این گردشگری و گرایش آنها به گردشگری سلامت و تفریحی این ۳۰۰ دلار به هزار دلار افزایش یافت.
وی اظهار داشت: برمبنای آمار سازمان جهانی گردشگری و بانک مرکزی ایران، سهم گردشگری از جی دی پی، ۱۱/۷ اعلام شده بود. که نسبت به آمارجهانی رشد خوبی است. البته به نسبت ظرفیت گردشگری و تاریخی ایران می تواند بیش از این مقدار باشد.
مونسان درباره اشتغال اظهار داشت: سهم گردشگری از اشتغال در آمار جهانی ۱۰ درصد و در ایران بیش از ۷ درصد است.
وی ادامه داد: نظام برنامه ریزی کشور باید گردشگری را بعنوان اقتصاد نو ظهور حمایت کند، برای اینکه این اقتصاد مردم پایه است و بخش گردشگری با اندک حمایت می تواند دستاوردهای بزرگ داشته باشد. بعنوان مثال برای ایجاد هر شغل در حوزه گردشگری و یا صنایع دستی نیاز به ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان پول است. اما در بخش صنعت برای ایجاد هر شغل نیاز به ۵۰۰ تا ۱ میلیارد تومان است.
وی با اعلان اینکه مشاغل حوزه های در رابطه با گردشگری و صنایع دستی بسیار پایدار می باشد، اظهار داشت: اگر مشکلی بعنوان همه گیری کرونا وجود نداشت این نوع مشاغل با بحران هایی همچون تحریم به هم نمی ریخت. گردشگری در سال ۹۸ علی رغم مشکلات داخلی و بحران های منطقه ای رشد بی نظیر تجربه نمود.
بودجه میراث دو برابر شد
مونسان با اشاره به ۳۲ هزار اثر ثبت ملی و ۲۴ اثر ثبت جهانی و یک میلیون سایت تاریخی شناخته شده اظهار داشت: سال قبل تنها ۱۸۰ میلیارد تومان بودجه برای حوزه میراث فرهنگی دریافت کردیم. اما در حدود ۲ هزار پروژه مرمت با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال انجام می باشد. اگر سرمایه گذاری مردم در این عرصه اتفاق نمی افتاد شاهد لطمه ها و اخبار بدی در حوزه میراث فرهنگی بودیم.
وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: این میزان بودجه برای حفاظت از موزه ها که اشیا ۱۰ هزار ساله در آن نگهداری می شود کافی نیست. البته طی سال های گذشته بودجه ما دو برابر شده است.
مونسان اظهار داشت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در خیلی از کشورها با بستن مرزها گردشگری تقریباً به صفر رسید اما بعد از آن با مهار این بیماری و فروکش کردن آن در بعضی ازکشورها بویژه آنهایی که گردشگری در آن سهم مهمی از اقتصاد را داشت رشد کرد.
وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کارکردهای مختلف گردشگری اظهار داشت: گردشگری به جز کارکرد اقتصادی کارکردهای فرهنگی و اجتماعی نیز دارد، نشاط اجتماعی یکی از از فواید گردشگری و سفر است.
گردشگری حمایت نشود، نابود می شود
وی ادامه داد: اگر این میزان تعطیلی برای اماکن گردشگری در کشور ادامه پیدا کند تاسیسات گردشگری کشور نابود خواهد شد و قابلیت برگشت نخواهد داشت.
وی درباب راهکار برون رفت از این بحران اظهار داشت: مقرر است طی هفته گذشته آینده با وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباب گردشگری و سفر جلسه ای ترتیب دهیم. یکی از موارد مطرح در این نشست بازگشایی گردشگری خارجی در چارچوب گردشگری گروهی با حفظ شیوه نامه های بهداشتی است.
مونسان یکی دیگر از موارد قابل طرح در جلسه آتی با وزیر بهداشت را بازگشت گردشگری داخلی امن و مسئولانه دانست و اظهار داشت: حجم سفر بی قاعده مد نظر ما و همین طور وزارت بهداشت نیست. آنچه مد نظر ما است سفر با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی و توزیع سفر در تمام ظرفیت گردشگریست.
رشد ۵۰ درصدی تاسیس هتل در دولت تدبیر و امید
وی اظهار داشت: تا پیش از دولت تدبیر و امید ۹۹۸ هتل تاسیس شده بود اما در این دوران ۴۹۷ هتل به این تعداد اضافه گردید، و تعداد بوم گردی ها از صفر به بیش از ۲۰۰۰ بوم گردی رسیده ایم.
وی با اعلان اینکه تابحال عادت کرده ایم تمام اقتصاد را به نفت و صنعت و کشاورزی محدود نماییم، اظهار داشت: گردشگری در خیلی از کشورها همچون کشورهای در حال توسعه میانبری برای توسعه اقتصادیست. حتی کشورهایی که جزء کشورهای توسعه یافته نیز هستند گردشگری را در اولویت اقتصادشان قرار می دهند.
مونسان اظهار داشت: تمام فرایندهای مجوز مربوط به وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در بستر الکترونیکی قرار گرفت و مجوزها تنها برای کنترل و نظارت بر کیفیت ها است.
وی با اشاره ظرفیت بی نظیر در حوزه گردشگری در کشور اظهار داشت: در این عرصه تنها سرمایه گذاری اندکی برای زیر ساخت ها است که باید از آن استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: درآمدهای حاصل از گردشگری همانند درآمدهای نفت به صورت مستقیم وارد خزانه دولت نمی گردد این درآمدهای حاصل از گردشگری بوسیله فعالان این حوزه وارد بازار و اقتصاد می شود. می توان نتیجه گرفت که قسمتی از مشکلات ارز کشور در بازار ناشی از نبود توریست خارجی است. الان به سبب نبود آن خلا آن به چشم می آید.
گذر صنایع دستی در تهران عملیاتی نشد
وی درباره گذر صنایع دستی در خیابان استاد نجات الهی اظهار داشت: سال قبل به همراه شهردار تهران افتتاحیه برای پنجشنبه یا جمعه با دار شدن خیابان استاد نجات الهی و فروش صنایع دستی از طرف هنرمندان این حوزه برگزار کردیم که اجرایی نشد، ظاهراً صنوف اعتراضاتی در این خصوص داشتند و این پروژه عملیاتی نشد. این تجربه جهانی است ضربه ای به این سن او وارد نمی گردد.
مونسان درباره سند استراتژیک گردشگری اظهار داشت: این سند بعد از سالها تدوین شد و برای ۱۷ دستگاه در این سند استراتژیک گردشگری وظیفه تعیین شده، این سند قبل از این از ۲ سال بررسی های مختلف به صحنه دولت آمد و مورد تصویب هیئت دولت قرار گرفته و طی روزهای گذشته به تمام دستگاه های مربوطه ابلاغ گردیده است.
وی درباره سند اقدام ملی گردشگری اظهار داشت: سند اقدام ملی گردشگری با همکاری سازمان جهانی گردشگری در حال تدوین بود که به موضوع شیوع ویروس کرونا برخورد کرد و مدتی تدوین آن متوقف گردید کارشناسانه این سازمان مقرر است باردیگر برای ادامه روند تدوین این سند به ایران بازگردند.
رونمایی از سند برند ملی گردشگری در هفته جاری
مونسان درباره سند برند ملی گردشگری اظهار داشت: الان لگوی ملی که همان سیمرغ است تهیه شده و در هفته ملی گردشگری نیز از این سند رونمایی می شود.
مونسان درباب وضعیت گردشگری در سیستان و بلوچستان اعلام نمود: من توجه خاصی به صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان دارم و گام های خوبی در جهت رونق گردشگری این استان برداشته شده است.
او اظهار داشت: ما درباب استرداد اشیای تاریخی نیز کارهای خوبی کردیم و یکی از سردیس های باارزش هخامنشی را در همین شرایط تحریمی به کشورمان برگرداندیم.منبع:

1399/06/27
19:31:04
5.0 / 5
1843
تگهای خبر: آموزش , برند , بوم گردی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر