دعوت از هنرمندان برای بازسازی عتبات

دعوت از هنرمندان برای بازسازی عتبات

به گزارش لذت سفر ستاد بازسازی عتبات عالیات از هنرمندان و اهالی فرهنگ دعوت كرد با پیوستن به پویش «نذر فرهنگی»، در بازسازی و توسعه عتبات مشاركت كنند.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، مهدی محمدی ـ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به همراه تعدادی از فعالان فرهنگی در دیدار با جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، برای پیوستن به «پویش نذر» فرهنگی با هدف مشارکت در بازسازی و توسعه حرم های عتبات اعلام آمادگی کردند.
در این دیدار منوچهر شاهسواری از خانه سینما، حمیدرضا نوربخش ـ مدیرعامل خانه موسیقی ـ، مهدی افضلی ـ مدیر بنیاد رودکی ـ و برخی از هنرمندان تئاتر و تجسمی حضور داشتند.
مجید نامجو ـ جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات ـ در این جلسه اظهار داشت: انتظار نمی رود همه اقشار کشور با اهدای کمک های نقدی در فیض بازسازی و توسعه عتبات مشارکت کنند، از هنرمندان و اهالی فرهنگ دعوت می نماییم تا با پیوستن به پویش «نذر فرهنگی» و با هنر خود در فرهنگ سازی این صدقه جاریه مشارکت داشته باشند.
وی ادامه داد: مشارکت در فیض توسعه حرم ها، افزون بر اجر معنوی و ایجاد امکانات رفاهی برای زائرین، برکات مختلف دیگری دارد که احیای برخی هنرهای سنتی ایرانی که در حال فراموشی بود، از آن جمله است.
نامجو افزود: هنرهای سنتی مانند قلمزنی، خاتم کاری، درودگری، آئینه کاری، کاشی کاری، منبت کاری و... در حال فراموشی بود که با اجرای پروژه های ستاد بازسازی عتبات، نه تنها این هنرها باردیگر احیا شد، بلکه جوانان بسیاری باردیگر به کسب مهارت در این رشته ها پرداختند.
او با اشاره به تنوع نذر دوستداران خاندان (ع) اظهار نمود: کمک های مردمی که به توسعه حرم های مطهر می شود لزوما به شکل وجوهات نقدی نیست، بلکه بخشی به شکل نذر کالایی (اهدای اقلام و مصالح) و بخشی هم به شکل نذر خدماتی و عرضه تخصص و هنر است. ستاد بازسازی عتبات عالیات به نمایندگی از خیران و نذرکنندگان، کمک های نقدی و غیرنقدی را در محل مورد نظر آنها استفاده می نماید. نذر فرهنگی و تقدیم خدمات هنری به آستان ائمه اطهار یکی از تاریخی ترین جلوه های عرض ارادت ایرانی ها به ائمه اطهار در قرون متمادی بوده است.
وی به سابقه یک هزارساله حضور ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم های مطهر اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی از بناهای کنونی در اعتاب مقدسه از ایوان تاریخی نجف اشرف گرفته تا کاشی کاری های زیبای حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم امامین جوادین در کاظمین، از آثار پرارزش هنر و معماری ایرانی ـ اسلامی است که به واسطه فعالیت ستاد بازسازی عتبات، مرمت و احیا شد.
نامجو هنرمندان را همچون متبرعان و نذرکنندگان پرشمار معرفی نمود و اظهار داشت: هنرمندان قالی باف، کاشی کار، آئینه کار، خاتم کار و... بسیاری در پروژه های بازسازی عتبات به شکل داوطلبانه و تبرعی (بدون دریافت دستمزد) مشغول به فعالیت هستند. به همت این هنرمندان متعهد، پروژه هایی مانند طرح توسعه حرم مطهر امام علی (ع) که مزین به نام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) است، حالا به موزه ای از آثار فاخر هنر و معماری ایرانی و اسلامی تبدیل گشته که در جوار حرم مطهر علوی همچون گالری زیبایی پیش چشم زائرین از سراسر دنیا است.
منبع:

1399/06/23
13:36:12
5.0 / 5
2103
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , عتبات , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر