حكمرانی كه گوشه چشمی به هنر داشت!

حكمرانی كه گوشه چشمی به هنر داشت!

به گزارش لذت سفر ناصرالدین شاه قاجار كه حالا بیشتر از ۱۲۰ سال از كشته شدن او به ضرب گلوله میرزارضا كرمانی می گذرد، همچون شاهانی بود كه در كنار حكمرانی نامطلوب خود، گوشه چشمی هم به هنر، از عكاسی گرفته تا نقاشی و خوشنویسی داشت و كوشش كرد در هر كدام از این حوزه ها شانس خویش را امتحان كند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، ۵۰ سال حکومت ناصرالدین شاه قاجار و تمام جریان های اجتماعی و فرهنگی و صدمات سیاسی که در این زمان رقم خورد، او را به یکی از معروف ترین پادشاهان سلسه قاجار تبدیل کرد. حالا در کنار همه اینها، علاقه او به هنر را هم اضافه کنید.
البته علاقه ناصرالدین شاه به هنر را باید فارغ از علایق شخصی وی در نظر گرفت. سفرهای مختلف به «فرنگ» و تلاش پیگیرانه او برای تقلید بی چون و چرا از فرهنگ غربی سبب شد، با وجود بعضی از تبعات نامطلوبی که به دنبال داشت، آغازگر رویدادهای مهمی در کشور شود. همچون مهمترین آنها ورود دوربین و هنر عکاسی به کشور بود که به ثبت تاریخ مستند و واقعی تری از این دوره منجر گردید.
در واقع داستان از آنجایی آغاز شد که ژول ریشار، اولین معلم زبان فرانسه مدرسه «دارالفنون» با دوربینی که اهدایی ملکه ویکتوریا بود، آغاز به عکاسی از ناصرالدین شاه کرد. شاه قاجار هم که به دنبال ماجراجویی در دنیای هنر بود، کم کم به جای اینکه سوژه عکاس باشد، خودش دوربین به دست گرفت و عکاس شد. البته ماجرا به همین جا ختم نشد و همین علاقه به راه اندازی اولین عکاسخانه ایران و رشته ی عکاسی در «دارالفنون» انجامید.
او که دیگر به اهالی دربار به چشم سوژه نگاه می کرد، به هنگام بازگشت از سفر فرنگ، دوربین های جدید و پیشرفته تری را با خود به سوغات آورد تا علاوه بر اینکه خودش عکاسی کند، در اختیار استادان عکاسی و شاگردانشان قرار دهد تا با فنون جدید این هنر آشنا گردند.
این تصویر توسط ناصرالدین شاه ثبت شده است

1399/06/14
15:17:36
5.0 / 5
2029
تگهای خبر: ثبت , سفر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر