پروتكل های بهداشتی در هتل ها رعایت نمی شود؟

پروتكل های بهداشتی در هتل ها رعایت نمی شود؟

هتل ها همزمان با انتشار ویروس كرونا، بلندترین تعطیلات رسمی خودرا شروع كردند. وزارت بهداشت آنها در رسته مشاغل پرخطر قرار داد اما از اردیبهشت به شرط رعایت پروتكل های بهداشتی اجازه بازگشایی و پذیرش مسافر داده شد. حدود سه ماه از آن زمان گذشته و حالا وزارت بهداشت به وضعیت رعایت پروتكل های كرونا در هتل ها نمره ای داده كه محل بحث و اعتراض شده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، روز دوشنبه (ششم مردادماه) گزارشی از وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در مکان های عمومی منتشر گردید که اطلاعات آن برمبنای بررسی های انجام شده از جانب حوزه بهداشت محیط وزارت بهداشت در هفته آخر تیرماه گردآوری شده است. ارزیابی این حوزه نشان میدهد در استان تهران، آرامستان ها پروتکل های بهداشتی را در بالاترین سطح رعایت کرده اند. پس از آن، مراکز درمان و آموزش پزشکی و رستوران ها قرار دارند.
در این گزارش، پایانه های مسافربری درون شهری، پایانه های مسافربری برون شهری، دفاتر پیشخوان، دفاتر پلیس + ۱۰، پاساژها، بانک ها، دفاتر خدمات بیمه، اداره ها، سازمان ها و هتل ها و مراکز اقامتی، به ترتیب در رتبه های بعدی از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی قرار دارند.
حالا هتل ها که به علت کاهش سفر، روزهای نیمه تعطیل و بدون مسافر را سپری می کنند، به این رتبه بندی معترض شده اند. معاون گردشگری کشور در واکنش به این خبر و به دنبال پیگیری ایسنا درباره نحوه نظارت روی هتل ها و سایر مراکز اقامتی، فیلمی از مصاحبه تلویزیونی ایرج حریرچی ـ معاون وزارت بهداشت ـ را فرستاد که در آن می گوید: «متاسفانه در برخی از اماکن مثل پاساژها، حمل و نقل عمومی، مراکز خرید، پلس +۱۰ و پیشخوان های دولت و بعضی جاها که انتظار نمی رود، مثل مطب های خصوصی با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مواجهیم. در بعضی جاها مثل اماکن مقدس، مساجد و هتل رعایت بهداشت فردی را به میزان خوبی داریم و میزان این اختلاف در حدود ۴۰ درصد است.»
پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران ـ هم واکنشی تکذیبی به آن گزارش دارد و آنرا یک برداشت اشتباه از صحبت های سخنگوی وزارت بهداشت با یکی از خبرگزاری های رسمی کشور می داند و می گوید: طبق گزارش کارشناسان معاونت گردشگری استان تهران تمام هتل ها و مراکز اقامتی از سطح مناسبی در رعایت دستورالعمل های ابلاغی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا قرار دارند.
او می افزاید: انتشار چنین خبری که هتل ها در رتبه آخر از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی قرار دارند هیچ گونه پایه و اساس رسمی و قانونی ندارد و در تمام جلسات استانی مقابله با ویروس کرونا تا کنون هیچ گونه اخطاری نسبت به عملکرد ضعیف هتل ها اعلام نشده است.
جانفشان می گوید: در نخستین روزهای انتشار ویروس کرونا این هتلداران تهرانی بودند که داوطلبانه آمادگی خودرا برای اسکان و قرنطینه دوران نقاهت بیماران مبتلا به کرونا و همین طور خدمات رسانی به کادر درمان اعلام نمودند و انتشار چنین اخباری سبب خسارت بیشتر به این صنعت لطمه دیده از کرونا می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار می کند: باتوجه به درصد پایین اشتغال مراکز اقامتی استان تهران به علت کاهش سفرهای داخلی و خارجی از زمان شیوع کرونا، اتاق های هتل با یک نوبت بندی چندروزه و گاهی هفتگی و با انجام تمام مراحل ضدعفونی در اختیار مسافر بعدی قرار می گیرند. در برخی از هتل های پنج ستاره استان تهران کادر پزشکی برای هدایت و نظارت بر رفتار پرنسل هتل مستقر شده است که این امر بالاتر از حد استاندار های مورد انتظار است.
جانفشان می گوید: حفظ سلامت مسافران خط قرمزی است که هیچگاه اجازه کوتاهی در آنرا نخواهیم داد و این اطمینان را می دهیم که بازرسی های کارشناسان معاونت گردشگری استان تا آخرین روز ریشه کنی ویروس کرونا با جدیت صورت گیرد.
تا کنون گزارش جزئی یا دقیقی درباه نظارت روی تاسیسات گردشگری بعد از شیوع کرونا که حساسیت های بیشتری را می طلبد، از طرف متولیان این بخش منتشر نشده است. اما رئیس جامعه هتل داران کشور بارها تاکید کرده که سوای نظارت های بهداشت و وزارت گردشگری، نظارت هایی هم از جانب این تشکل روی هتل ها صورت می گیرد و مسافران نباید نگران وضعیت بهداشتی هتل ها باشند.1399/05/08
21:32:57
5.0 / 5
2375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر