اعتراض حق شناس به متروكه شدن خانه پدر خلیج فارس

اعتراض حق شناس به متروكه شدن خانه پدر خلیج فارس

لذت سفر: رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در صورتیكه وزیر میراث فرهنگی را مخاطب خود قرار داد، از تبدیل خانه ی «معین التجار بوشهری» به یك متروكه آگاهی داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، «محمدجواد حق شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در صحفه شخصی خود در فضای مجازی از بازدیدش از پنج بنای تاریخی منطقه ۱۲ تهران همراه با شهردارِ این منطقه نوشت و در صورتیکه علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – را در این پست خود خطاب قرار داد، این خانه ی تاریخی را در وضعیت بسیار بدی توصیف کرد.


وی در این پست اینستاگرامی خود نوشت: «محمدعلی آقا بوشهری با لقب معین التجار بوشهری، نماینده صنف تجار در دوره یکم و نماینده مردم بوشهر در دوره سوم مجلس شورای ملی بود. پدرش محمد رحیم دهدشتی شاهرخ ملقب به ملک التجار از تجار و اعیان بوشهر بود.
معین التجار بوشهری، رئیس التجار بوشهر، مدیر کمپانی ناصری (صاحب امتیاز کشتیرانی کارون)، هموند حزب اعتدالیون، رئیس شورای عالی تجارت و نویسنده کتاب خلیج فارس بود.


خانه معین التجار بوشهری مربوط به دوره قاجار است و در تهران خیابان لاله زار، خیابان بوشهری قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۹۲ بعنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این خانه در دو طبقه بنا و در دهه ۵۰ به ساختمان اداره مبارزه با مواد مخدر و سپس شهربانی تهران تبدیل می شود که حالا بعنوان اثر ثبتی رها شده و در حال ویرانی است. این عمارت باارزش به بنیاد تعاون ناجا تعلق داشته که گویا بابت تسویه بدهی ها به بانک قوامین انتقال یافته است.


و چقدر تلخ و اسفبار است که چنین بنای یکتا و ارزشمندی بر اثر بی توجهی و نگاه معرفت شناسانه مالکین از یک سو و گرفتاری ها و مشغله و نهاد متولی و مسئول وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی «@moonesan.a» از طرف دیگر به یک مخروبه بدل شده و به چنین روز تیره و سیاهی نشسته است.»


منبع:

1399/04/20
14:30:18
5.0 / 5
2486
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , ساختمان , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر