راه ناصرخسرو به كاخ گلستان باز می شود

راه ناصرخسرو به كاخ گلستان باز می شود

رئیس مجموعه جهانی كاخ گلستان، با اعلامِ تصویبِ فعال شدنِ درب شرقی این مجموعه جهانی از خیابان ناصرخسرو در شورای راهبردی كاخ گلستان، از تهیه پیش نویسِ همكاری بین این مجموعه و شهرداری منطقه 12 تهران آگاهی داد.


آفرین امامی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: ورودی «باب عالی» - بخش شرقی به سمت خیابان ناصرخسرو - همیشه و در دوره مدیران مختلف مورد بحث و بررسی برای بازگشایی بوده است تا برای ایجاد ارتباط کاخ گلستان با خیابان ناصرخسرو و بافت قدیمی این ارتباط برقرار شود، اما در این سال ها این امر محقق نشده بود تا سرانجام در یکی از جلسات شورای راهبردی طرحی ارائه شد که برمبنای آن، شورای راهبردی موافقت نمود تا ورودی شرقی کاخ گلستان با نام «باب عالی» بازگشایی شود.
او با بیان این که این ورودی ارتباط بین کاخ گلستان و محور گردشگری خیابان امام خمینی (ره) که مدرسه دارالفنون، خیابان ناصرخسرو و خانه امام جمعه را تشکیل می داد با پیوستن کاخ گلستان به آن، کامل تر می کند، افزود: از یک طرف با این اقدام آن محور تکمیل می شود و از طرف دیگر بازگشایی این در به ایجاد یک رونق اقتصادی دو طرفه کمک می نماید. همین طور از طرف بازدیدکنندگان مجموعه تشویق می شوند به بازار ناصرخسرو بروند و برعکس مخاطبان خیابان ناصرخسرو هم می توانند از مجموعه کاخ دیدن کنند.
وی به بررسی دلیلهای دیگر برای بازگشایی این درب اشاره نمود و اضافه کرد: در نوروز و زمان پیک سال، ورودی اصلی در زمان هایی، پاسخگوی جمعیت اصلی بازدید کننده نبود و از طرف دیگر باتوجه به این که ساختمانِ ورودی "باب عالی" از نظر معماری المان های لازم برای تبدیل شدن به بخش ورودی کاخ را داشت، با یک تجهیز کردن، بدون هیچ گونه دخل و تصرفی به بنا، امکان باز شدن مجموعه فراهم می شد.
او با تاکید بر این که پس از تجهیز کاملِ این بخش از کاخ گلستان و در آخر شهریورِ امسال، امیدواریم بتوانیم این در را باز نماییم تا در شش ماه دوم سال از آن رفت وامد صورت گیرد، اظهار نمود: سیستم حفاظت الکترونیک دقیق و مناسبی برای آن نصب شده که خیابان ناصرخسرو و داخل مجموعه "باب عالی" را پوشش می دهد، همین طور شبکه بندی بلیت الکترونیک کشیده شده که به زودی تجهیزات آن نیز نصب می شود، همین طور فضاهای خدماتی که لازم است برای ورود بازدیدکنندگان آماده سازی شود، تا شهریور آماده و آن درب نیز فعال می شود.


تعامل شهرداری منطقه ۱۲تهران با کاخ گلستان

او با اشاره به نگاه فرهنگی علی محمد سعادتی - شهرداری منطقه ۱۲ تهران - و تعاملی که با مجموعه جهانی کاخ گلستان دارد، اظهار داشت: او قول داده بود که در صورت فراهم شدن مقدمات کار برای بازگشایی ورودی باب عالی، شهرداری منطقه، حمایت های لازم را از نظر ساماندهی و بحثِ زیبایی شناسی بصری جلوخان "باب عالی" به سمت کوچه "مروی" از این مجموعه جهانی داشته باشد و در صورت نیاز تغییراتی هم انجام دهد.
امامی با تاکید بر این که این پروژه - بازگشایی ورودی باب عالی - برای شهرداری منطقه ۱۲ بسیار مهم بود، افزود: بنا بر این شهردار این منطقه جهت بررسی اقدامات در دست انجام در این پروژه و این که چه کمکی می تواند برای فعال شدن این ورودی کاخ گلستان داشته باشد، سه شنبه ۱۷ تیر از کاخ گلستان و این مجموعه دیدن کرد و قول مساعد داد تا در اسرع وقت ضایعات بصری در نمای خیابان ناصرخسرو روی بنای باب عالی، در مکاتبه با شرکت برق ایران بررسی و حذف شوند تا نازیبایی ها از بین برود و تغییراتی که لازم است که در جلوخان میدان باب عالی و روبه روی کوچه مروی صورت گیرد، اتفاق بیفتد.مرمت ساعت شمس العماره برای بار دوم در طول چند سال گذشته

امامی با اشاره به پیشنهاد شهردار منطقه ۱۲ برای تعمیر ساعت شمس العماره که در بالای ساختمان شمس العماره و در کنار بنای باب عالی قرار دارد، نیز اظهار داشت: بر طبق این پیشنهاد قرار شد تا برای تعمیر و راه اندازی این ساعت تاریخی نیز به کاخ گلستان کمک گردد تا در زمان بازگشایی درِ باب عالی، صدای ساعت در جلوخان ان محوطه نیز شنیده شود.


تهیه پیش نویس همکاری کاخ گلستان و شهرداری منطقه برای همکاریهای متقابل
وی با اشاره به آماده شدنِ پیش نویسِ تفاهم نامه ای برای انجام یکسری کارهای فرهنگی بین کاخ گلستان و شهرداری منطقه، خبر داد: هم اکنون در حالِ گذراندن مراحل حقوقی هستیم و به زودی این دو نهاد تفاهم نامه را امضا می کنند تا بتوانیم بعد از آن کارهای متقابل فرهنگی را با یکدیگر انجام دهیم.

او اشاره کرد: البته تا امروز و با وجود امضا نشدنِ هیچ تفاهم نامه ای بین شهرداری منطقه ۱۲ و کاخ گلستان؛ مدیریت شهری منطقه ۱۲ تهران؛ همکاریهای لازم را با مجموعه کاخ گلستان داشته است.

وی با تاکید بر این که درب اصلیِ کاخ گلستان همان درِب فعلی و فعال کاخ است، افزود: ورودی بنای باب عالی از نظر دوره تاریخی به دوره قاجار برمی گردد، حتی جنازه ناصرالدین شاه را از درب باب عالی وارد مجموعه کردند و در دوره پهلوی نیز برای رفت وآمد به کتابخانه سلطنتی از این مجموعه استفاده شده است و بعد از آن در دوره معاصر تا امروز این در بسته بود و مقرر است برای اولین بار، در این دوره تاریخی باز شود.


بعد از بازگشایی ورودی باب عالی، برخورد گردشگران را بررسی می کنیم
امامی درباره ی تعریف مسیرهای متفاوت گردشگری پس از فعال شدن ورودی باب عالی اظهار نمود: در جلسه شورای راهبردی تصمیم گرفته شد تا برای تعریفی دقیق در این دو مسیرِ ورودی، نخست این ورودی برای سه ماه به صورت آزمایشی فعال شود. چون بعضی از برنامه ریزی ها پس از بازگشایی ها، بهتر بررسی می شوند، در این شرایط باید برخورد مخاطب را در بازگشایی با این ورودی جدید ببینیم و استقبال آنها را بین دو ورودی بسنجیم تا پس از این مدت زمان، به برنامه ریزی بهتری برسیم.
1399/04/19
16:01:17
5.0 / 5
2694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر