مدیر كل میراث فرهنگی استان خوزستان:

آتش سوزی درخانه مرعشی عمدی بود

آتش سوزی درخانه مرعشی عمدی بود

مدیر كل میراث فرهنگی استان خوزستان تاكید می كند: بر مبنای بررسی های انجام شده و اعلام نتیجه در جلسه شورای تأمین استان؛ آتش سوزی درِ چوبی عمارت تاریخی «مرعشی» در شوشتر عمدی بوده و دستگاه قضا در حال پیگیری این وضعیت است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، با انتشار تصاویری از آتش گرفتنِ در خانه ی تاریخی مرعشی در شوشتر روز جمعه ششم تیر، میراث فرهنگی در اولین اقدام تصریح کرد که دو بنای تاریخی به نام «مرعشی» در شوشتر وجود دارد که در یکی از آنها پایگاه میراث فرهنگی شوشتر قرار دارد که این بنا سالم می باشد. مسئولان میراث فرهنگی اما از ادامه دار بودن پیگیری ها تا به نتیجه رسیدن برای علت آتش سوزی اطلاع داده بودند.
اکنون حکمت الله موسوی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که خانه ی آتش گرفته ی مرعشی در کنار ساباط «معین التجار» قرار دارد، می افزاید: سال قبل از محل اعتبارات مسکن وشهرسازی، مرمت های اولیه روی این در تاریخی انجام شده بود که متاسفانه آتش گرفت.
وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای تأمین استان خوزستان بامداد امروز (هفتم تیر) بیان می کند: بر مبنای بررسی های انجام شده تا کنون، متاسفانه این آتش سوزی عمدی بوده است و بررسی ها تا به نتیجه رسیدن دقیق عاملان و علت دقیق این کار، ادامه خواهد داشت.
در ادامه ی آتش سوزهای رخ داده در خوزستان؛ یک «مضیف» (محل پذیرایی به زبان عربی) در روستای دحیماوی دشت آزادگان که یکی از مقاصد گردشگری منطقه هم محسوب می شده، آتش گرفت که مالک آن خسارت وارد شده را بیشتر از یک میلیارد ریال اعلام نموده است.


موسوی، همینطور درباره ی این آتش سوزی هم توضیح می دهد: هر چند فناوری راه اندازی با ساخت مضیف عربی را چند سال قبل در لیست میراث معنوی کشور ثبت کردیم، اما خود مضیف در لیست آثار ملی به ثبت نرسیده است، چون در مناطق مختلف، برخی از آنها در کنار تالاب ها و برخی مناطق در شهرهای عربی ساخته می شوند. اما به نظر می آید به دلیل اختلافات عشیره ای و طایفه ای درگیری رخ داده که با وجود حضور نیروی انتظامی و مسئولان میراث فرهنگی برای پیشگیری از بالاتر رفتن تنش ها و صدمه به اموال عمومی، اما متاسفانه این مضیف به صورت کامل در آتش سوخته است.
وی با بیان این که ساختار اولیه مضیف از نی است و بنابراین درجه صدمه پذیری آن زیاد، ادامه می دهد: در صورتیکه اقتصائات و شرایط فراهم باشد و سرمایه گذار هم بتواند و همینطور موضوعات محلی و عشیره ای اجازه این کار را بدهد، میراث فرهنگی هم برای سرپا کردن این مضیف همکاری می کند.1399/04/08
21:33:38
5.0 / 5
2829
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , روستا , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر