پیام نماینده ولی فقیه در امور حج به دنبال لغو آن

پیام نماینده ولی فقیه در امور حج به دنبال لغو آن

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پیامی به مناسبت هفته حج با اشاره به آثار شیوع ویروس كرونا در كارهای مختلف اشاره كرد: در چنین وضعی انجام فریضه حج با حضور جمعی كه سلامتی زائر لطمه نبیند و امكان رعایت شرایط حج گزاری را برمبنای پروتكل های هر دو كشور ممكن كند، از تعطیلی آن بهتر بود.


به گزارش لذت سفر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با انتشار پیامی هفته حج را قرارگاهی برای هماهنگی و آمادگی بیشتر زوار و بهره مندی همگان از عطر این فریضه الهی دانست و گفت هفته حج امسال درحالی انجام می شود که جهان از ویروس منحوس کرونا به تنگ آمده و کارهای مختلف جامعه را نیمه تعطیل کرده است.
در متن پیام نماینده ولی فقیه در امور حج به مناسبت آغاز هفته حج آمده است:
باسم رب البیت الحرام
وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجالًا وَ عَلی کُلِّ ضامِرٍ یَأْتِینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ* الحج: ۲۷
در بین مردم به حج فراخوان تا پیاده و سواره بر شتران لاغر از راه های دور به سمت تو آیند در ماه های حج نسیم رحمانی دعوت الهی توسط خلیلش حضرت ابراهیم مقابل السلام به مشام عارفان بالله می رسد و بندگان مخلص خداوند سرگشته حضور در این میهمانی شبانه روز در تلاش هستند.
دعوت خداوند از مردم است تا در خانه ای که برای آنان و رشد معنویشان به وجود آمده حضور یابند.
إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًی لِلْعَالَمِینَ * آل عمران: ۹۶
اولین خانه ای که برای مردم [و نیایش خداوند] قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه است، که پربرکت و مایه هدایت جهانیان است.
امام راحل عظیم الشأن قدس سره می فرماید:
بیت اللَّه الحرام اوّل بیتی است که برای ناس بنا شده. بیت همگانی است. هیچ شخصیتی و هیچ رژیمی و هیچ طایفه ای حق تقدّم در آنرا ندارد. اهل بادیه و صحرانشینان و خانه به دوشان با عاکفان کعبه و شهرنشینان و دولتمردان، در آن یکسانند. این بیت معظم برای ناس بنا شده و برای قیام ناس و نهضت همگانی و برای منافع مردمی. و چه نفعی بالاتر و والاتر از آن که دست جباران جهان و ستمگران عالم از سلطه بر کشورهای مظلوم کوتاه شود و مخازن عظیم کشورها برای مردم خودِ آن کشورها باشد! بیتی که برای قیام تأسیس شده است، آن هم قیام ناس و للناس، پس باید برای همین مقصد بزرگ در آن اجتماع کرد و منافع ناس را در همین مواقف شریف تامین کرد رمی شیاطین بزرگ و کوچک را در همین مواقف انجام داد. (از پیام امام خمینی قدس سره به مناسبت عید سعید قربان، ۷/ ۶/ ۱۳۶۳ هـ. ش)
این خانه برای هدفی والا که همانا اوج معرفت، بندگی و دلدادگی عباد با معبود خویش و توجه به جایگاه و ارتباط با سایر حاجیان است بنا شده است.
مقام معظم رهبری مد ظله پیرامون این فریضه الهی می فرمایند:
فریضه حج، آنگاه که با معرفت و هوشیارانه بجای آورده شود، به مسلمان حج گزار و به امت بزرگ اسلامی فیض می بخشد، حاجی را به صفا و پاکی و معنویت سوق می دهد، و امت را به اِتّحاد و عِزّت و اِقتدار نزدیک می کند. گام اول برای حاجیان، خودسازی است. اِحرام و طواف و نماز، مَشْعَر و عرفات و مِنی، قربانی و رَمْی و حَلْقْ، همه و همه، مظاهر خشوع و فروتنی انسان در مقابل خداوند و جایگاه ذکر و تَضَرُّع و تقُّرب به او است. این مناسک پرمعنی را نباید از سر غفلت گذرانید. مسافر دیار حج، در همه ی این مراسم باید خودرا در محضر حق متعال بداند، خودرا در انبوه متراکم جمع، با محبوب تنها ببیند، با او راز و نیاز کند، از او بخواهد و به او دل ببندد، شیطان و هوی را از دل خویش براند، و زنگار حِرص و حَسَد و جُبْنُ و شهوت را از خویش بِزُداید. خدا را بر هدایت و نعمتش سپاس گوید، دل را بر مجاهدت در راه خدا، رام کند، مهربانی به مؤمنان و بیزاری از معاندان و حق ستیزان را در دل بپروراند، عزم خود را بر اِصلاح خود و اِصلاح دنیای پیرامون خود استوار سازد، و با خدای خود بر آبادی دنیا و آخرت، پیمان بندد.
حج درعین حال، یک حرکت دستجمعی است. دعوت الهی به حج برای آن است که مؤمنان خودرا در کنار یکدیگر ببینند و نُمادی از وحدت پیکره ی مسلمین را به چشم خود بنگرند. حج برای تقرب دستجمعی به خدا و بَرائت دستجمعی از شیاطین اِنْس و جِن است. تمرین اتحاد و پیوستگیِ امت اسلامی است. و امت اسلامی هیچ گاه مانند امروز به این برادری بایکدیگر و برائت عَلَنی از مُشْرِکین و مستکبرین، نیاز نداشته است. (پیام ۲۹ دیماه ۱۳۸۳)
هفته حج که قرارگاهی برای هماهنگی و آمادگی بیشتر زوار و بهرمندی همگان از عطر این فریضه الهی است امسال در حالی انجام می شود که جهان از ویروس منحوس کرونا به تنگ آمده و کارهای مختلف جامعه را نیمه تعطیل کرده است و بر انجام این فریضه نیز اثر گذاشته است به شکلی که بعضی از کشورهای بزرگ و با فاصله زیاد با سرزمین وحی از حضور در موسم و برگزاری حج ۱۴۴۱ انصراف دادند.
بدیهی است در چنین وضعی انجام این فریضه با حضور جمعی که سلامتی زائر لطمه نبیند و امکان رعایت شرائط حج گزاری را برمبنای پروتکل های هر دو کشور ممکن کند، از تعطیلی آن بهتر بود.1399/04/07
14:44:37
5.0 / 5
2841
تگهای خبر: زیارت , شهر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر