روایتی از موزه های خصوصی و توجهی كه نمی بینند

موزه های خصوصی در مضیقه برای پروتكل های بهداشتی

موزه های خصوصی در مضیقه برای پروتكل های بهداشتی

لذت سفر: «موزه های خصوصی برای رعایت پروتكل های بهداشتی در مضیقه اند، دلیلی ندارد آنها در این وضعیت، فعالیتِ خودرا از سر بگیرند، بهتر است تا در فرصتی مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب، فعالیت خودرا آغاز كنند.»


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، بازگشایی موزه ها پس از حدود دو ماه، با قرارها و پروتکل هایی همراه بود که هر موزه را موظف به انجام آنها می کرد، حتی پیش از دستور رئیس جمهور در ستاد مبارزه با کرونا که بر آغاز فعالیت مجدد موزه ها و محوطه های تاریخی و فرهنگی تاکید داشت، صحبت هایی که از طرف برخی مسئولان و کارشناسان موزه ای مطرح می شد؛ نسبت به آغاز فعالیت موزه ها به صورت پلکانی تاکید داشت، موقعیتی که برمبنای آن حتی موزه های خصوصی هم با برنامه ریزی نشخص تری می توانستند فعالیت خودرا آغاز کنند.
از آغاز دومین ماه تعطیلی موزه ها یکی از مهمترین مباحث مطرح شده وضعیت موزه های کوچک و موزه های خصوصی پس از کرونا بود، موزه هایی که با هزینه های شخصی باز شده بودند و امکان تعطیلی شان پس از این دوره ی طولانی توقف، زیاد بود. که یکی از نمونه های بارز آنرا می توان «موزه مشاغل» تبریز نام برد، موزه ای که هر چند تاریخچه ای علتِ تعطیلی اش فقط مربوط به دوران کرونا نبود، اما تاثیرگذاری اش را در این دوره مزه کرد و حتی کارش به تعطیلی کشید.

نباید وضعیت موزه های خصوصی را با موزه های دولتی مقایسه کرد
منوچهر لطفی - رئیس انجمن مجموعه داران ایران – در گفت و گو با ایسنا وضعیت مجموعه ها و موزه های خصوصی در این دوران و پس از کرونا را بررسی می کند.
وی با تاکید بر نبود امکانات کافی در موزه های خصوصی در وضعیت کنونی، می گوید: اغلب موزه های خصوصی به صورت خودجوش و با امکانات خیلی کم در نقاط مختلف کشور و گاهی در ساختمان های غیراستاندارد تاسیس شده اند. موسسان آنها به سبب عشق و علاقه به مجموعه های آثار فرهنگی و هنری و با قبول کردن مسئولیتِ بالاتری، اقدام به ایجاد موزه برای نمایش آثار خود برای عموم کرده اند.
او با اشاره به این که این موزه ها از نظر ساختار، فضا، فیزیک و تجهیزات معمولا در حد استانداردهای بالایی نیستند، می گوید: به هیچ عنوان موزه های خصوصی را نمی توانیم با موزه های دولتی مقایسه نماییم، چون موزه های دولتی دست کم از معماری، فضا، امکانات و حمایت های مالی و نیروی انسانی از جانب دولت بهره مندند، در صورتیکه موزه های خصوصی به ندرت می توانند امتیازِ کوچکی بگیرند و بیشتر به صورت خودجوش فعالیت خودرا آغاز نموده اند.
به گفته ی وی بنیانگذاران این موزه ها معمولا با اهداف کسب درآمد و تجارت فعالیت نموده اند و بیشتر این افرادِ مشتاق اشیای فرهنگی و هنری هستند که توانسته اند با جمع آوری قسمتی از علایق شان، با ایجاد یک موزه آنها را در معرض دید همه قرار دهند.

موزه های خصوصی امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی را ندارند
او همین طور به کوچک بودن فضاهای اغلبِ موزه های خصوصی اشاره می کند و توضیح می دهد: در چنین وضعیتی، طبق پروتکل های تصویب شده ی مورد لزوم، رعایتِ فاصله های اجتماعی با بازگشایی این موزه ها کمتر امکان پذیر است و از طرف دیگر تهویه ی هوا به سبب کوچک بودن فضای موزه ای نامناسب است. بدین سبب برای رعایت کردنِ دستورالعمل بهداشتی که اخیرا به موزه ها ابلاغ گردیده است، موزه های خصوصی در مضیقه اند و پیش بینی می شود که در این مدت کوتاه میراث فرهنگی نتواند با جذب برخی امکانات، دست کم ازبخشی از موزه ها حمایت کرده و آنها را تحت پوشش قرار دهد.
لطفی با بیان این شرایط تاکید می کند: هم اکنون این انجمن می تواند فقط سفارش به دیرتر باز شدن موزه های خصوصی داشته باشد، دلیلی ندارد که در این وضعیت فعالیتِ موزه های خصوصی از سر گرفته شود، بهتر است که در فرصتی مناسب و با نکات بهداشتی کاملا رعایت شده و با در نظر گرفتن همه جوانب، فعالیت خودرا آغاز کنند.
رییس انجمن مجموعه داران ایران با تاکید بر ضرورت جدی تر گرفتن ویروس کرونا در کشور از یک سو و نیاز به جدی گرفتن بحث اقتصاد در زندگی مردم از طرف دیگر و این واقعیت که قرار نیست به سرعت زندگی مردم به روال عادی خود برگردد، ادامه می دهد: اگر در راه اندازی برخی فعالیت ها که مردمِ زیادی می توانند با یکدیگر به آن مراجعه کنند، اشتباه نماییم اساسا عواقب ناگواری به دنبال دارد.
وی با بیان این که در این خصوص می دانیم پشتیبانی از موزه های خصوصی بوسیله وزارتخانه میراث فرهنگی فعلا امکان پذیر نیست، می افزاید: با تعجیل در راه اندازی موزه ها نه فقط اتفاق و کار اساسی صورت نمی گیرد، بلکه معضلات و هزینه های زیادی نیز روی دست مجموعه داران و مالکان موزه های خصوصی می گذارد.

حمایت ها از موزه های خصوصی به ندرت انجام شده
او اظهار می کند: مجموعه داران آثار تاریخی، معمولا به دنبال برگزاری محافل فرهنگی نیز هستند تا با رد و بدل کردن اطلاعات و تبادل نظر با یکدیگر بتوانند در کار خود موفق تر شوند، کاری که امروز با بهره گیری از فضای مجازی نیز امکان پذیر است، آن هم در شرایط کنونی که حضور فیزیکی افراد در کنار یکدیگر جای نگرانی دارد.
رییس انجمن مجموعه داران ایران، با تاکید بر ضرورت رعایتِ مراقبت های بهداشتی به خصوص در موزه های خصوصی و جلوگیری از هر رفتاری که باعثِ شیوع ویروس می شود، ادامه می دهد: وضعیت بسیار بهتری بود اگر سازمان های دولتی می توانستند برای این مساله به موزه های خصوصی کمک ها و حمایت هایی داشته باشند، اما متاسفانه این مساله در دست ما نیست. فقط می توانیم بعنوان یادآوری به مسئولان بیان نماییم که این نوع فعالیت به صورت داوطلبانه و خیرخواهانه بوده و برای فعالیت مجدد موزه های خصوصی وزارت میراث فرهنگی باید حمایت کند.
وی درباره ی صحبت های مطرح شده از طرف مدیر اداره کل موزه ها در خصوص اختصاص وام به موزه های خصوصی در ایام پایانی سال گذشته، اظهار می کند: اطلاع کافی دراین زمینه ندارم، اما تا جایی که می دانم حمایت ها به ندرت انجام شده و بهتر است اداره کل موزه ها، آماری را از حمایت های انجام شده عرضه نماید.
لطفی تاکید می کند: در این شرایط بهتر است آماری از سازمان های زیربط که می توانند از موزه های خصوصی حمایت کنند با بیان آمار و مقدار حمایت ها از نظر کمی بیان شود، این اقدام می تواند کمک بیشتری جهت راه اندازی مجدد موزه ها باشد.
منبع:

1399/03/11
22:53:27
5.0 / 5
2893
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر