با حضور مدیران بخش های مختلف كاخ گلستان صورت گرفت

یك اتفاق جدید برای دوستداران موزه

یك اتفاق جدید برای دوستداران موزه

لذت سفر: پایش زنده كاخ گلستان جهت بررسی خسارت زلزله درحالی انجام شد كه در این اتفاق جدید، مسئولان كاخ گلستان به مخاطبان خود در فضای مجازی نشان دادند زلزله تهران مشكلی برای كاخ ایجاد نكرد.گروه فرهنگ: ساعاتی بعد از زلزله شب جمعه تهران، کارشناسان موزه داری نگران آثار تاریخی و اشیای موزه ای شدند و هر یک به فراخور امکاناتی که داشتند، آثار موزه ای خودرا مورد ارزیابی قرار دادند، در این میان جز کاخ صاحبقرانیه که از قبل ترک هایی داشت و با زلزله ۵ ریشتری تهران ترک های آن عمیق تر شد، هیچ موزه و بنایی لطمه جدی ندید. در کاخ گلستان نیز مانند بیشتر موزه های دیگر پایش اولیه بوسیله دوربین های مداربسته انجام گرفت.
با این وجود ساعاتی از بامداد نگذشته بود که مدیران بخش های مختلف کاخ گلستان در محل حاضر شدند و به پیشنهاد جبار آوج معاون فنی کاخ بخش هایی از این پایش به صورت زنده انجام و برای مخاطبان و دوست داران کاخ گلستان بوسیله فضای مجازی در صفحه مربوط به کاخ پخش گردید.
در این پایش، جبار آوج معاون فنی کاخ گلستان با حضور در تالار اصلی کاخ گلستان اظهار داشت: نگران بودیم بخش هایی از آثار مجموعه کاخ که روی سکو و یا استند قرار داشتند، لطمه دیده باشند، اما خوشبختانه در پایش اولیه ای که همان شب بوسیله دوربین انجام شده بود، مشکلی گزارش نشد حالا نیز در کاخ اصلی هیچ صدمه ای در بنا و اشیای آن مشاهده نمی گردد. حتی در سقف و طاق ها که بعضی از آنها تا ۱۳۰ سال قدمت دارند، ترک و اتفاقی رخ نداده است. اشیا نیز سر جایشان هستند و سقوط نکرده اند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان درباره بسته بودن کاخ به روی بازدیدکنندگان اظهار داشت: بسته بودن کاخ به سبب زلزله نیست بلکه به سبب شیوع بیماری کرونا هنوز کاخ موزه های تهران بسته است.
آوج همین طور با حضور در سالن ظروف اظهار داشت: پایش در این سالن حساس تر است چون ظروفی داریم که ممکن بود سقوط کرده باشند اما حالا مشاهده می نماییم که برای هیچ یک از آنها نیز اتفاقی نیفتاده است.
وی در پاسخ به این پرسش که پایش به چه صورت انجام می شود اظهار داشت: مطالعه و بهسازی لرزه ای یا مقاومت و تاب آوری کاخ در مقابل زلزله جزو مطالباتی بود که مغفول مانده است. در آینده می خواهیم بدانیم مقاومت کاخ در مقابل زلزله چقدر است و چه راهی برای استواری بخشی بنا وجوددارد. اما تابحال بعد از چند بار زلزله در تهران، برای کاخ اتفاقی نیفتاده یعنی به صورت تجربی نشان داده حتی این کاخ در مقابل زلزله ۵ ریشتری هم مقاوم است.
آوج درباره اینکه غیر از پایش چشمی چه اقدام دیگری نیز جهت بررسی اشیا انجام می گیرد اظهار داشت: بهسازی لرزه ای و تاب آوری ساختمان بوسیله نرم افزارهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آن اگر لازم باشد، تجهیزاتی نصب خواهدشد. از وزارت میراث فرهنگی می خواهیم که اگر دراین زمینه تکنولوژی وجود دارد، به ما کمک نماید.
معاون فنی کاخ گلستان با حضور در تالار برلیان اضافه کرد: ضلع شمالی این مجموعه به سبب آثاری که دارد، حساس تر از ضلع جنوبی است چون تراکم اشیا آن بیشتر است. در این بخش هم خوشبختانه مشکلی مشاهده نمی گردد.
این پایش زنده برای مخاطبان و دوستداران موزه و کاخ گلستان مورد استقبال قرار گرفت شاید از این جهت که از برخی پنهان کاری های احتمالی و یا عدم اعتماد به برخی مجموعه های دولتی جلوگیری می کند و یا به عبارتی خیال مخاطبان را از سالم بودن بنا به شکل دیگری راحت می کند این اتفاقی است که بعد از شیوع ویروس کرونا رخ داده و موزه ها را به استفاده از تکنولوژیهای جدید و فضاهای مجازی سوق داده است اتفاقی که تا قبل از این از آن غافل بودند.


منبع:

1399/02/21
23:11:16
5.0 / 5
3228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر