با همراهی چند مجموعه تاریخی؛

سمینار مجازی تاثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش قاجار

سمینار مجازی تاثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش قاجار

لذت سفر: سمینار مجازی تأثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار باهمراهی باغ موزه نگارستان، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان انجام می شود.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، سمینار تخصصی «تأثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار» با همراهی باغ موزه نگارستان، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به صورت زنده روز ۱۰ اردیبهشت ماه بوسیله فضای مجازی با هدف معرفی نمونه های موردی به چگونگی و میزان تأثیر طرح و نقش گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار انجام می شود.
دوران قاجار با گسترش روابط خارجی، راه اندازی شرکت های قالی بافی چند ملیتی و مداخله بیگانگان و سرمایه گذاری در فرش ‏ایران و همین طور ورود نقاشی های اروپایی، باسمه ها و کارت پستال ها و دیگر مصنوعات منقوش اروپایی، توجه ‏بسیاری از هنرمندان و همچون طراحان فرش و قالی بافان را به نقوش طبیعت گرایانه اروپایی جلب شد.
این میان نقش های گوبلن های فرانسوی نیز از موضوعات فرش دوره قاجار، خصوصاً فرش کرمان شد. این تأثیرپذیری در دوره قاجار، آثاری به جا ‏گذاشته که اینک زینت بخش خیلی از موزه ها و مجموعه های خصوصی ایران و جهان است.
محور سخنرانی این سمینار، برمبنای تحقیق میدانی و کتابخانه ای به روش توصیفی تحلیلی و مبتنی بر قسمتی از پایان نامه کارشناسی ‏ارشد آفرین امامی و دیگر منابع مطالعاتی پژوهشگران حوزه فرش گردآوری شده است.‏


منبع:

1399/02/12
20:23:43
5.0 / 5
3552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر