تیموری اعلام كرد؛

پرداخت تسهیلات ۱۲درصدی به فعالان گردشگری با تنفس ۴ماهه

پرداخت تسهیلات ۱۲درصدی به فعالان گردشگری با تنفس ۴ماهه

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری كشور اظهار داشت: در بخش گردشگری به ازای هر اشتغال، ۱۶۰میلیون ریال تسهیلات ۱۲درصدی پرداخت می شود. فعالان حوزه صنایع دستی هم به ازای هرشغل می توانند ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت نمایند.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، ولی تیموری معاون گردشگری كشور در نشست بررسی مسائل و صدمه های ناشی از بحران شیوع كرونا و دستیابی به راهكارها و راهكارهای اثربخش برای بهبود وضعیت گردشگری در شرایط فعلی و بعد از بحران، كه با حضور فعالان گردشگری در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: در صورت امكان فرایند و سازوكاری را تعریف می نماییم تا با همكاران بخش خصوصی جلسات را به شكل ویدئو كنفرانس برگزار نماییم تا استان ها هم بتوانند در این جلسات حضورداشته باشند و از نظرات آنها بهره مند شویم.
وی اضافه كرد: برای گرفتن تسهیلات از دولت برای جبران خسارت های ناشی از كرونا در بخش گردشگری بیشتر از همه دستگاه ها پیگیری كردیم، اگر قرار بود دولت امتیازی دهد، گرفتیم. صداها و نیازهای شما در جلسات هیئت دولت به شكل ویژه منعكس كردیم و در نشستی كه باحضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون اول رئیس جمهوری، رئیس بانك مركزی و نمایندگان فعالان بخش خصوصی برگزار شد، صدمه ها و زیان های ناشی از ویروس كرونا را در بخش گردشگری مطرح و بررسی كردیم. متأسفانه امكانات دولت محدود است.
معاون گردشگری كشور اظهار داشت: به دنبال شیوع كرونا، تمام بخش های اقتصادی كشور متضرر شدند و تعداد كسب وكارهایی كه صدمه دیدند، زیاد بود. ۳۵ رسته شغلی عرضه شدند تا بتوانند از حمایت های دولت بهره مند شوند كه از این تعداد ۱۰ رسته با عنایت به محدودیت های منابعی كه دولت داشت برای دریافت تسهیلات انتخاب شدند، از این تعداد، سه رسته مربوط به حوزه گردشگری و صنایع دستی است. این سه رسته شامل مراكز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و گردشگری، فعالان این حوزه و كسب وكارهای مرتبط به تشخیص این وزارتخانه تحت عنوان دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و گردشگری و رسته دیگر صنایع دستی است.
تیموری در ادامه اظهار داشت: تابحال سه گزارش درباره خسارت هایی كه به این سه رسته واردشده است در هیئت دولت عنوان شد و عملكرد خویش را در اسفند ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ در اختیار آنها قراردادیم و در لیست بانك مركزی برای دریافت تسهیلات قرار گرفتیم. یكی از خصوصیت های این لیست، این است هر كمكی كه تا به امروز بخواهد به این بخش صورت گیرد، بعدازآن هم شامل آن خواهد بود. همینطور اقداماتی كه تابحال انجام شده به شكل مكتوب به استان ها اعلام كردیم به بانك ها و دستگاه های اجرایی هم ابلاغ گردیده است.
وی اظهار داشت: تسهیلاتی كه ما درخواست كردیم تحت عنوان صفر درصد و كمك های بلاعوض بود، اما دولت بودجه نداشت و كمك های بلاعوض تنها به وزارت بهداشت برای خرید تجهیزات پزشكی و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای پرداخت بیمه بیكاری افرادی بود كه ناشی از شیوع این ویروس بیكار شده اند. این ۱۰ رسته در سه گروه، طبقه بندی شدند؛ گروه یك شامل كسب وكارهایی بود كه دولت اجبار به تعطیل كردن آنها داشت كه ما جزو این گروه محسوب شدیم، همینطور گروه دوم و سوم هم به همین شكل طبقه بندی شدند.
معاون گردشگری كشور در ادامه سخنانش اظهار داشت: برای گروه اول كه گردشگری هم شامل آن می شود به ازای هر اشتغالی كه مراكز اقامتی داشتند، ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات ۱۲ درصد پرداخت می شود. فعالان حوزه صنایع دستی به ازای هر شغل می توانند ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت نمایند. پرداخت این تسهیلات از نیمه دوم اردیبهشت در بانك ها آغاز و تا آخر خرداد ادامه دارد و بازپرداخت آن مهر ۹۹ خواهد بود، بنگاه هایی كه این وام را اردیبهشت دریافت نمایند تنفس چهارماهه دارند و سایر بنگاه هایی كه خرداد از این تسهیلات بهره مند شوند، تنفس سه ماهه داده می شود. به طوركلی طی دو سال باید تسهیلات دریافتی، پرداخت گردد.
تیموری همینطور اظهار داشت: اگر بنگاهی هم اكنون نخواهد از این تسهیلات استفاده نماید می تواند در لیستی كه برای تحریك تقاضا در حوزه گردشگری وجود دارد، دریافت تسهیلات ۱۲ درصدی را درخواست كند. درمجموع هر بنگاه یك مرتبه می تواند از این تسهیلات بهره مند شود. هرچند این مبلغ كافی نیست اما همه تلاش خودمان را برای دریافت تسهیلات انجام دادیم. اگر قرار بوده حمایتی بشود تلاش كردیم، بالاترین حمایت ها از دولت بگیریم. در مرحله دوم از صندوق كارآفرینی امید برای گرفتن تسهیلات برای بوم گردی ها درخواست كردیم و مقرر است در این رابطه هفته آینده تفاهم نامه چندجانبه امضا شود.
وی از طراحی سفرهای هوشمند اطلاع داد و اضافه كرد: پیشنهادی را در چارچوب اولیه مطرح كردیم و آن مربوط به سفرهای هوشمند بوده بعنوان مثال اگر مقرر است تردد بین استانی آغاز و سفرهای كاری صورت گیرد اجازه دهیم آژانس ها این كار را انجام دهند و از هتل ها برای اقامت استفاده كنند. فرآیندی را با عنوان پروتكل های بهداشتی سفرهای هوشمند طراحی كردیم تا پس ازآنكه ستاد ملی كرونا سفر كردن را اجازه داد، مردم در سفرهای خود بتوانند از تأسیسات گردشگری و مراكز اقامتی استفاده كنند.
در ادامه این نشست، نماینده جامعه راهنمایان ایران گردی، نماینده انجمن مؤسسات آموزش گردشگری ایران، نماینده جامعه هتلداران ایران، نماینده كانون راهنمایان گردشگری و نماینده جامعه تور گردانان ایران مشكلات خویش را مطرح نمودند و مقرر شد پیشنهادهای عملیاتی، ایده ها و راهكارهای خویش را برای مطرح شدن در هیئت دولت به معاونت گردشگری عرضه كنند.

1399/02/04
13:36:59
5.0 / 5
3535
تگهای خبر: آموزش , بوم گردی , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر