هت تریك تخریب برای عمارت جنانی همدان جواب داد

هت تریك تخریب برای عمارت جنانی همدان جواب داد

لذت سفر: عمارت «جنانی»، مسافرخانه «آبادان» یا تبعیدگاه «آیت الله مدنی» فرقی ندارد. داستان، بنایی تاریخی با بیش از 80 سال عمر است كه آنرا نمونه ی خاصی از معماری قاجار و پهلوی می دانند. اولین ساختمان سه طبقه همدان كه برای افتتاح اش رضا پهلوی هم تا به این شهر می رود و حالا یكی دو سال است كه مالك برای تخریب اش دست به هر كاری می زند. در طول این زمان پس از تخریب قسمتی از طبقه سوم عمارت و ناودان ها و شیروانی سقف و حذف دیوارهای حائل، شب گذشته (جمعه 15 فروردین) قسمتی از دیوارِ این بنای تاریخی فرو ریخت به خدی كه به چند ساختمان اطراف نیز لطمه هایی وارد كرده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، عمارت جنانی را در سال ۱۳۰۵ و در دوره آغاز صدارت پهلوی اول در خیابان شورین (شهدا) همدان ساختند. بنایی تاریخی كه تا دهه ۴۰ شمسی بلندترین ساختمان شناخته می شد اما در طول دو سال گذشته، با راهكارهای مختلفی كه مالك پیش گرفته برای سومین بار قسمتی از این بنای تاریخی و بزرگ تخریب شده است.
حتی احتمالِ بروز تخریبی گسترده تر به حدی بود كه شهردار همدان دی ماه سال قبل در نامه ای به میراث فرهنگی، تخطی مالك از انجام عملیات مرمت را گوشزد می كند «عملیات رفع خطر و استواری بخشی ملك فوق با كارشكنی مالك كه مبادرت به تعویض قفل های ورودی كرده و از ورود پیمانكار برای ادامه كار جلوگیری كرده متوقف شده است.»
در بخش دیگری از همین نامه، شهردار به مدیركل میراث فرهنگی استان همدان آگهی می دهد كه «با توجه به تخریب عامدانه دیوارهای باربر توسط مالك و ممانعت او از رفع خطر، ریزش ساختمان باتوجه به بارندگی قریب الوقوع اجتناب ناپذیر است»
تخریب دیوار اصلی عمارت جنانی جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹


منبع:

1399/01/16
17:05:18
5.0 / 5
4076
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , شهر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر