مونسان خبر داد:

رشد ۱۴ برابری موزه ها پس از پیروزی انقلاب

رشد ۱۴ برابری موزه ها پس از پیروزی انقلاب

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: الان بالغ بر 700 موزه فعال در كشور داریم كه این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب 14 برابر شده است.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، علی اصغر مونسان اظهار داشت: حوزه گردشگری همگام با سایر بخش های اقتصادی كشور رشد داشته بطوریكه در دهه فجر امسال ۲۰۱۶ میلیارد تومان پروژه در اقصی نقاط كشور به بهره برداری رسیده، درحالی كه در گذشته در این مقیاس این تعداد پروژه نداشته ایم، این نشان دهنده رشد صنعت گردشگریست. سال قبل ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه گردشگری افتتاح كردیم و امسال روند رو به رشدی شاهد می باشیم.
مونسان اشاره كرد: حجم سرمایه گذاری در این بخش بزرگ است بطوریكه الان ۲۴۵۱ پروژه گردشگری در كشور در حال انجام می باشد و خوشحال هستیم اقتصاد حوزه گردشگری، اقتصاد مردم پایه است، یعنی این وزارتخانه كمتر پروژه اجرا می كند و بیشتر پروژه ها به مردم واگذار می شود، در حقیقت ما از آنها حمایت می نماییم و تسهیلات ارزان قیمت در اختیارشان قرار می دهیم. همگرایی در این بخش اتفاق افتاده است.
رشد ۱۴ برابری تعداد موزه ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان كرد: الان بالغ بر ۷۰۰ موزه فعال در كشور داریم كه این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب ۱۴ برابر شده است، در حوزه ثبت آثار جهانی پیش از انقلاب سه اثر داشته ایم اما حالا به ۲۴ عدد افزایش پیدا كرده است. پیش از انقلاب اثر ثبت شده جهانی نداشتیم، اما حالا ۲ اثر طبیعی در لیست آثار جهانی به ثبت رسیده است.
او اضافه كرد: پیش از انقلاب تعداد آثار ثبت ملی شده، قلیل بود اما حالا به ۳۵ هزار اثر رسیده است. در حوزه گردشگری پیش از انقلاب ۲۶۲ هتل داشتیم اما حالا به ۱۴۵۰ هتل رسیده و حدود ۵۹۰ هتل نیز در حال ساخت داریم.
مونسان بیان كرد: حدود ۴۵۰ هزار میزان توریست ورودی به كشور پیش از پیروزی انقلاب داشتیم، اما حالا در ۱۰ ماه نخست سال جاری هشت میلیون توریست خارجی وارد كشور شد، امید داشتیم تا آخر سال به ۱۰ میلیون توریست ورودی برسیم اما اتفاقات اخیر اثرات منفی گذاشت اما بطور یقین با تلاش فعالان حوزه گردشگری از این شرایط عبور خواهیم كرد.
صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۷
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره كرد: در بخش صنایع دستی پیش از انقلاب آمار مشخصی از اقدامات انجام شده نداریم اما خوشبختانه سال قبل ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی به شكل چمدانی و بوسیله مبادی گمرك داشتیم روند رو به رشدی را در این بخش تجربه می نماییم به دنبال این هستیم صادرات ما به ۲ میلیارد دلار برسد.
وی اضافه كرد: ۲ هزار پروژه مرمتی را در كشور داریم و ۲ هزار پروژه را هم مردم در حال انجام دادن آن هستند، با ساز و كاری كه اخیرا در حال انجام می باشد حق بهره برداری بناهای تاریخی را به مردم واگذار می نماییم، مردم پول و سرمایه را می آورند و تحت نظارت این وزارتخانه كار مرمت و بازسازی را انجام می دهند، تبدیل به فضای كسب و كار می شود و در اختیار گردشگری كشور قرار می گیرد، بدین سبب در حوزه میراث فرهنگی اقدامات خوبی در حال انجام می باشد.
اجرای برنامه های متنوع در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران
مونسان بیان كرد: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی از بیست و سوم بهمن تا بیست و ششم بهمن برگزار می شود، كه این نمایشگاه بزرگترین رویداد بین المللی گردشگری كشور است. برنامه های متنوعی اجرا می شود و مردم در این نمایشگاه می توانند مقاصد سفر خودرا انتخاب كنند.
او درباره تهدید ترامپ برای حمله به مراكز فرهنگی ایران اظهار داشت: خیلی عجیب و غیر قابل باور بود. بنابر اعلام كنوانسیون جهانی مراكز فرهنگی در زمان جنگ هم باید مورد حمایت و حفاظت قرار بگیرند، و تمام جهان نسبت به این مساله واكنش نشان دادند و این بیان كننده آن است كه میراث فرهنگی چقدر مهم بوده و نشان دهنده هویت یك كشور است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره كرد: كشور ظرفیت خوبی در همه بخش ها دارد، اما بخشی كه بطور جدی دنبال آن هستیم و جزو ظرفیت ذاتی كشور شمرده می شود، حوزه گردشگریست برای اینكه همه مؤلفه های جذب توریست در كشور را داریم. هر گردشگر خارجی ۱۴۰۰ دلار درآمد دارد. سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی ۱۱.۷ میلیارد دلار بر طبق آمار سازمان جهانی جهان گردی است همین طور این آمار در بانك مركزی هم ثبت شده است.
راه اندازی بیشتر از ۲ هزار اقامتگاه بوم گردی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان كرد: در ابتدای دولت دوازدهم ما ۴۰۰ اقامتگاه بوم گردی داشتیم اما حالا از ۲ هزار واحد عبور كردیم، بدین سبب با سرمایه اندك تمام اقشار می توانند در بخش گردشگری حضور پیدا كنند و از درآمدهای آن استفاده كنند حتی در محروم ترین نقاط كشور از عوائد گردشگری برخوردار می شوند.
او اضافه كرد: تركیب هنر و صنعت را در بخش صنایع دستی داریم، كارهای خوبی در این بخش تولید می شود. خیلی از رشته هایی كه از بین رفته بود توسط بخش آموزش معاونت صنایع دستی احیا شد. اتفاق خوب دیگر ورود جوانان به این بخش است و ما شاهد روند رو به رشد دراین زمینه هستیم.
مونسان اظهار نمود: سعی كردیم تا باردیگر صنایع دستی به زندگی مردم باز گردد و الان شاهد می باشیم در گران ترین ساختمان های پایتخت برای طراحی داخلی شأن از هنر دست صنعتگران استفاده می نمایند و كاربردی شده و سبب ایجاد بازار بزرگ در این بخش شده است.
هتل ها و مراكز اقامتی در روزهای نوروز افزایش قیمت نخواهد داشت
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاكید كرد: كنترل قیمت در روزهای نوروز سال ۹۹ خواهیم داشت و تمام تلاشمان را می نماییم تا خدمات با كیفیت بالا به مردم ارائه شود.
او اضافه كرد: در تمام نقاط كشور فضای اقامتی وجود دارد بطوریكه در دوردست ترین نقاط كشور حداقل یك فضای بوم گردی داریم همین طور برای نقاط محروم مانند غرب كشور برنامه های ویژه ای را اجرا كردیم تا آمارهای گردشگری آنها بالا برود، تمام تلاش مان را می نماییم تا توزیع یكنواخت گردشگری داشته باشیم.
فاز اول سند برند ملی گردشگری كشور رونمایی می شود
او اضافه كرد: سند توسعه گردشگری كشور آماده شده و به زودی امیدواریم در هیئت دولت به تصویب برسد، این سند برای آینده گردشگری كشور راهگشا خواهد بود و سند برند ملی گردشگری كشور كه سند مهمی است فاز اول آن آماده شده به زودی رونمایی خواهد شد. سعی كردیم تا دراین زمینه نظرات اقشار مردم را داشته باشیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از معافیت مالیاتی هنرمندان صنایع دستی آگاهی داد و اظهار داشت: معافیت مالیاتی صنایع و هنرهای دستی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و بر طبق این مصوبه هنرمندان از پرداخت مالیات معاف شدند.
مونسان درباره روند طرح بیمه هنرمندان صنایع دستی اضافه كرد: موضوع بیمه هنرمندان در دست پیگیری است و امیدواریم با تامین بودجه این طرح اجرا می شود.
او احیای هنرهای كهن سنتی را از دیگر اولویت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دانست و اضافه كرد: برنامه های آموزش صنایع دستی قدیمی بمنظور احیای این هنرها سال آینده نیز با قوت اجرا می شود.


منبع:

1398/11/26
20:57:16
5.0 / 5
3662
تگهای خبر: آموزش , برند , بوم گردی , پایتخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر