توسط مهدی حجت مطرح شد؛

ماجرای نشانه گذاری های آبی روی بناهای تاریخی در زمان جنگ

ماجرای نشانه گذاری های آبی روی بناهای تاریخی در زمان جنگ

به گزارش لذت سفر رئیس ایكوموس ایران در بخشی از نشست هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی به بیان خاطره ای از درباره نشانه گذاری رنگ آبی روی بام بناهای تاریخی ایران در زمان جنگ ایران و عراق پرداخت.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، نشست هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی ملت ها و میراث فرهنگی قبل از ظهر امروز دوشنبه ۷ بهمن در سالن همایش های ملی با حضور سفرای كشورهای خارجی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سخنگوی وزیر امور خارجه، بروجردی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و كارشناسان میراث فرهنگی برگزار گردید.
در این برنامه مهدی حجت رئیس ایكوموس و یكی از بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: یادم می آید اواسط جنگ ایران و عراق به مجامع عمومی یونسكو رفته و شكایت كردم كه برپایه كنوانسیون موجود میراث فرهنگی ما تحت تخریب قرار گرفته است. آنها گفته بودند كه علامتی بر روی پشت بام مراكز تاریخی به رنگ آبی زده شود؛ به این مفهوم كه این مراكز فرهنگی و البته مراكز بهداشتی و درمانی توسط نیروهای نظامی شناسایی شده و مورد تخریب قرار نگیرند.
وی اضافه كرد: این مورد مربوط به هواپیماهای جنگ جهانی است. شكایت ما این بود كه صدام دقیقا همین مراكز را مورد هدف قرار می داد. آنها پذیرفتند كه باید در این مورد بازبینی صورت گیرد.
رئیس ایكوموس ایران در ادامه اظهار داشت: میراث فرهنگی ما، جان ماست و درواقع جان ما تهدید شده است. این، فقط یك تهدید نبوده و ما مواریث مادی و معنوی داریم. فكر می كنم یكی از عظیم ترین مواریث فرهنگی كه در كشور ما بود، سردار سپهبد سلیمانی بوده كه از این طریق سرمایه فرهنگی و میراث فرهنگی ما به شمار می آمد و دیدیم كه چه طور انعكاس ترور وی در جامعه جهانی همه را متأثر كرد. او خودش یك میراث فرهنگی بود.

1398/11/11
21:06:16
5.0 / 5
5028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر