خطر بیخ گوش ژئوپارك جزیره قشم

كارشناسان میراث راهی جزیره قشم شدند

كارشناسان میراث راهی جزیره قشم شدند

به گزارش لذت سفر ایسنا/هرمزگان مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان از بررسی واگذاری طرح پرورش میگو در جزیره قشم اطلاع داد.رضا برومند در گفتگو با ایسنا، اضافه كرد: بنا به درخواست دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم هم فردا(هشتم بهمن ماه) واگذاری طرح پرورش میگو در این جزیره هم بررسی می شود.

وی با اشاره به اینكه متولی رسیدگی به این مورد سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم است، تصریح كرد: به احترام افكار عمومی و بررسی كارشناسی به همراه تیم ارزیابی و كارشناسی فردا راهی جزیره قشم شده و این طرح كه طبق مطالب گفته شده فضای مجازی موقعیت جهانی ژئوپارك جزیره قشم را به خطر می اندازد، بررسی دوباره می شود.

برومند با اشاره به اینكه مختصات گنبد نمكی و ژئوپارك قشم در سازمان منطقه آزاد قشم موجود است و در صورت وجود داشتن طرح مذكور در این منطقه می توان مانع از ادامه فعالیت شد، افزود: پرونده ثبت ژئوپارك قشم در یونسكو از جانب میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم پیگیری می شد و اینكه محل اجرای طرح در حریم گنبد نمكی و ژئوپارك قرار دارد باید از میراث فرهنگی قشم استعلام گرفته می شد.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در انتها عنوان كرد: امیدوارم بعد از ارزیابی های صورت گرفته و در صورت تائید در حریم قرار داشتن طرح مذكور، با كمك دستگاه قضایی و همكاری دستگاه های ذی ربط بتوانیم از میراث ملی خود دفاع نماییم.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمكی جهان به مركز پرورش میگو بعنوان جدی ترین تهدید برای خروج ژئوپارك قشم از یونسكو مطرح است. واگذاری اراضی در جزیره قشم از سال ۱۳۹۶ درحالی آغاز شد كه همان سال، پروژه ژئوپارك این جزیره موفق شد كه به لیست ژئوپارك های یونسكو بازگردد. این ژئوپارك یك مرتبه در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شده بود اما در سال ۱۳۹۱ به علت آنچه مشكلات مدیریتی اعلام شد، كارت قرمز گرفت و از این لیست خارج شد. اینك كارشناسان معتقدند، واگذاری اراضی كه بیشتر با هدف راه اندازی اقامتگاه، مركز پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرك های صنعتی بوده، این ژئوپارك را بار دیگر در معرض تهدید قرار داده است.
1398/11/07
13:26:38
5.0 / 5
4891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر