با حضور وزیر امور خارجه

پاسداری از مراكز فرهنگی در یك نشست

پاسداری از مراكز فرهنگی در یك نشست

به گزارش لذت سفر دبیر كمیسیون ملی یونسكو ایران از برگزاری همایش ˮپاسداری از مراكز فرهنگی؛ میراث مشترك بشریˮ با همكاری سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و با حضور وزیر امور خارجه و مسؤولان و كارشناسان فرهنگی اطلاع داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو- ایران، حجت الله ایوبی اظهار داشت: یونسكو بر اساس این اندیشه شكل گرفت كه ریشه های خشونت و جنگ را در ذهن ها بخشكاند. شاید بنابراین در این سازمان بر شناسایی و برجسته كردن هر آنچه كه میراث مشترك بشری است، تاكید فراوانی وجود دارد.
وی با بیان این كه شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یكی از طریق های نزدیك ترشدن ملت ها به یكدیگر است، اضافه كرد: زمانی كه اعلام می شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده اند، به این معناست كه همه جهان خویش را بگونه ای متعلق به این سرزمین می دانند.
دبیر كمیسیون ملی یونسكو- ایران به اشتراك گذاشتن تجربه ها و دستاوردهای فرهنگی و تمدنی نقاط مختلف جهان با یكدیگر را بهترین راه برای ایجاد فرهنگ گفتگو و صلح پایدار در جهان دانست و اضافه كرد: رویدادهای دلخراش و آزاردهنده این سال ها در تخریب میراث مشترك فرهنگی جهان، سبب اندوه و تاثر همه جهان شد، ازاین رو تلاش جمعی نخبگان و فرهیختگان برای پاسداری از میراث جهانی مشترك، قابل ستایش و راهی مطمئن برای حركت به سمت صلحی پایدار می باشد.
وی با تاكید بر این كه سهم ایران در میراث جهانی مشترك بی بدیل و مورد احترام همه جهان است، اظهار نمود: ایران نهمین كشور از نظر تعداد ثبت های جهانی است. هر دو سال یك مرتبه، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در لیست بزرگداشت های یونسكو قرار می گیرند. ازاین رو پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یك مطالبه جهانی است.
او تهدید این میراث بشری را تهدید تاریخ مشترك و تهدید هویتِ نه تنها یك ملت كه تهدید بخشی از هویت تاریخی همه جهان دانست و افزود: در مقابل رفتارهای ناهنجار گذشته و رفتارهای ناهنجار احتمالیِ آینده بهترینِ كار، آگاهی بخشی است.
ایوبی با اشاره به جزئیات همایش پاسداری از مراكز فرهنگی؛ میراث مشترك بشری اظهار داشت: در این همایش در حقیقت در تلاش هستیم با حضور اساتید و شخصیت های برجسته و سازمان های مردم نهاد ملی و بین المللی، نقش و جایگاه آثار تاریخی و فرهنگی را در ایجاد هویت مشترك، صلح پایدار، گفتگو و روابط پایدار بین كشورها بررسی نماییم.
او با بیان این كه این همایش دوشنبه هفتم بهمن از ساعت ۹ بامداد در كتابخانه ملی برگزار می شود، اضافه كرد: در این همایش رئیس فدارسیون باشگاه های ایران و روسای دیگر باشگاه ها نقش فعال و برجسته ای دارند.
دبیر كمیسیون ملی یونسكو- ایران تصریح كرد: این باشگاه ها می توانند با استفاده از ظرفیت باشگاه های یونسكو در جهان، افكار عمومی را نسبت به اهمیت و جایگاه فرهنگ و میراث مشترك جهانی آگاه كنند.
به قول ایوبی، این همایش با همراهی دستگاه ها و شخصیت هایی مانند محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه -، منصور غلامی - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - بعنوان رئیس كمیسیون ملی یونسكو و با همكاری ویژه رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و افرادی كه دغدغه ای مشترك با نخبگان دارند برگزار می گردد.
او با تاكید بر این كه این نشست مقدمه ای برای همفكری و هم اندیشی با نمایندگان كشورهای دارنده تمدن های كهن و یافتن راه های مطمئن برای پاسداری از میراث مشترك جهانی بعنوان یكی از مأموریت های مهم یونسكو است، افزود: عكس العمل بموقع و سریع مدیركل یونسكو «اودری آزوله» و صدور بیانیه بعد از تهدیدهای اخیر قابل ستایش است. كنوانسیون های گوناگونی در یونسكو به تصویب رسیده است كه بر این مساله تاكید دارد.

1398/11/02
14:32:44
5.0 / 5
4847
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر