مهر گزارش داد؛

حل مشكل بیمه راهنمایان از محل عوارض

حل مشكل بیمه راهنمایان از محل عوارض

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری كشور با اشاره به اینكه پیشنهاد شده از محل عوارض خروج مشكل تامین بودجه بیمه راهنمایان حل شود، اظهار داشت: برای خودروهایی كه پلاك گردشگری می گیرند می توان سهمیه بنزین در نظر گرفت.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، سفرهای نوروزی امسال بازهم با چالش گرانی رو به رو خواهد بود. گرانی بنزین و افزایش عوارض خروج از كشور به همراه بالا رفتن نرخ دلار سبب شده تا امسال نه تنها سفرهای خارجی بلكه سفرهای داخلی هم با چالش رو به رو شود و كاهش پیدا كنند. به نحوی كه پلیس راهور ناجا از كاهش سفرهای داخلی خبر می دهد و فعالان گردشگری هم از ماه ها قبل اعلام نموده اند كه میزان سفر مردم كمتر از قبل شده است. یكی از مهمترین علل آن هم همین گرانی هاست. گرانی عوارض خروج از كشور كه از ۷۵ هزار تومان در سال ۸۶ به ۲۶۴ هزار تومان در سال ۹۹ رسید یا سهمیه بندی بنزین سفر.
كدام یك از این عوامل توانست مردم را برای نوروز ۹۹ تشویق به سفر كند آن هم به مقصد استان هایی كه كمتر توریست دارند تا توزیع سفر در ایران اتفاق بیفتد؟
در این میان متولیان گردشگری چه كرده اند؟ چند وقت پیش ولی تیموری معاون گردشگری به امضای وزیر میراث فرهنگی نامه نوشت كه در بحث سهمیه بندی بنزین فكری هم به حال گردشگری ایران شود. نامه ای كه گویا به آن بی توجهی شد.
حالا ولی تیموری معاون گردشگری نظر دیگری دارد او به خبرنگار مهر اظهار داشت: این موضع مصوبه دولت بوده به دنبال این هستیم كه فضای كار را آماده نماییم تا احتمال سوءاستفاده وجود نداشته باشد این فضا می تواند آماده شدن زیرساخت ها باشد امكان اینكه بتوانیم سهمیه ای برای گردشگری بگیریم وجود دارد.
منظور تیموری اختصاص بنزین سفر به عامه مردم نیست. بلكه وی در نظر دارد تا برای خودرو های گردشگری پلاك ویژه صادر شود تا از این طریق خودرو های سفر بتوانند از سهمیه بنزین استفاده كنند. او در اینباره اظهار داشت: ما به برخی شركت های حمل و نقل گردشگری مجوز می دهیم تا پلاك گردشگری بگیرند در آن صورت می توان سهمیه ای برای آنها اختصاص داد. اگر بگوییم به همه سهمیه سفر بدهید امكان تشخیص اینكه برای سفر استفاده شده یا نه وجود ندارد.
وی درباره اینكه این سهمیه بنزین برای شركت های گردشگری مناسب می باشد پس این وسط سهم سفرهای مردم چه می شود هم اظهار داشت: بخش به بخش صورت خواهد گرفت. در برنامه ها رسیدگی به این مورد قرار دارد.
او باردیگر از مزایای پلاك گردشگری گفت و اضافه كرد: پلاك گردشگری تنها در بحث بنزین مورد استفاده هست بلكه محدودیت های این خودرو های گردشگری هم حل خواهد شد مانند توقف آنها در امكان گردشگری و ….
موضوع دیگری كه سفرها را گرفتار چالش خواهد نمود. عوارض خروج از كشور است عوارضی كه قرار بود بخش مهمی از آن صرف گردشگری شود منتها وزیر میراث فرهنگی سهم گردشگری را از عوارض ۲۲۰ هزار تومانی سفر اول و ۳۳۰ هزار تومانی سفر دوم و ۴۴۰ هزار تومانی سفر سوم در سال ۹۸ تنها ۱۷ هزار تومان اعلام نموده بود در حالیكه قرار بود ۴۰ هزار تومان از سفر اول به گردشگری اختصاص پیدا كند.
با این وجود تیموری معاون گردشگری از افزایش سهم این صنعت از محل عوارض سفر اطلاع داد و اظهار داشت: پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی این بود كه سهم گردشگری از عوارض خروج از كشور بیشتر شود. نه اینكه عوارض افزایش پیدا كند. این مورد را پیگیری كردیم در دولت هم عنوان شد. زمانی كه عوارض خروج از كشور افزایش پیدا كرد، سهم گردشگری هم در سال ۹۹ به ۸۰ هزار تومان رسید. به دنبال این بودیم كه سقف عوارض خروج از كشور بالا نرود. بعنوان متولی گردشگری روند را دو سویه می بینیم.
وی درباره اینكه چه اقدامی در این راستا انجام شد اظهار داشت: الان ما هم بخشی از دولت هستیم در جلسات وقتی تصمیمی گرفته می شود، نظرات تخصصی می دهند وقتی اكثریت تصویب می كنند ما هم بعنوان عضو دولت باید حمایت نماییم.
حالا تیموری یك خبر هم درباره نحوه هزینه كرد این عوارض داده است و آن هم كمك به تأمین هزینه بیمه راهنمایان است او افزود: بخش خصوصی پیشنهاد كرده از محل عوارض خروج از كشور، درصدی برای بیمه راهنمایان اختصاص داده شود. به ما اعلام گردید كه برای مبحث بیمه راهنمایان پیشنهاد نماییم از كدام منبع استفاده شود، كه از راه عوارض خروج می توان مشكل بیمه را حل كرد.
اگر سهمیه گردشگری از عوارض سفر به خارج از كشور به وزارتخانه تعلق گیرد حداقل آن است كه بخشی از مشكلات صنف فعالان گردشگری حل خواهد شد.
با این وجود باید پرسید وزارت میراث فرهنگی چه برنامه ای برای گردشگری مردم دارد؟ این سوال را تیموری این طور پاسخ داد: همه این برنامه ها برای مردم است.

1398/10/02
23:36:59
5.0 / 5
5038
تگهای خبر: توریست , حمل و نقل , خودرو , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر